Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. januára 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

JESS tvrdí,že ľudia s novou jadrovou elektrárňou súhlasia

Obyvatelia miest a obcí z okolia Jaslovských Bohuníc súhlasia s výstavbou nového jadrového zdroja v tejto lokalite. Tvrdí to Jadrová a energetická spoločnosť Slovenska (JESS) na základe prieskumu, ktorý pre ňu spracovala agentúra NMS Market Research. Prieskum prebehol v decembri 2013 v okolí Jaslovských Bohuníc, kde JESS plánuje výstavbu novej jadrovej elektrárne.

Z prieskumu vyplynulo, že s výstavbou novej jadrovej elektrárne v lokalite Jaslovských Bohuníc súhlasí a skôr súhlasí 63 percent obyvateľov dotknutého regiónu a 73 percent opýtaných obyvateľov žijúcich v lokalite do 10 kilometrov od plánovanej elektrárne. Naopak, s výstavbou nesúhlasí a skôr nesúhlasí 36 percent opýtaných a 26 percent obyvateľov obcí v bezprostrednej blízkosti. K otázke sa nevedelo vyjadriť jedno percento opýtaných.

O tom, že Slovensko vy malo byť energeticky sebestačné a nemalo by elektrickú energiu dovážať podľa prieskumu nepochybuje 96 percent opýtaných. Podľa oslovených respondentov jadrová elektráreň prispieva k stabilným cenám elektrickej energie, s čím úplne alebo skôr súhlasí 92 percent respondentov.

Z prieskumu podľa tlačovej správy JESS vyplynulo, že obyvatelia regiónu sú presvedčení, že blízkosť jadrového zdroja im prinesie hneď niekoľko výhod a bude mať priaznivý vplyv na zamestnanosť, prispeje k celkovému rozvoju regiónu a rozvoju obcí, v katastroch ktorých bude nová jadrová elektráreň postavená. JESS neuviedla, koľko respondentov bolo v rámci prieskumu oslovených.

JESS má už pripravených 115 hektárov pozemkov v katastri Jaslovských Bohuníc a Radošoviec pre novú jadrovú elektráreň. Generálny riaditeľ Štefan Šabík na stretnutí s obyvateľmi Jaslovských Bohuníc v novembri minulého roku povedal, že je zatiaľ predčasné hovoriť o konkrétnych termínoch výstavby nového zdroja. To bude možné až po zabezpečení financovania v objeme 4 až 6 miliárd eur. Nový jadrový zdroj však nebude podľa neho uvedený do prevádzky skôr ako v roku 2025. V súčasnosti sa začalo posudzovanie vplyvov na životné prostredie, to má trvať 2,5 roka.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Štát má vo firme JESS cez Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť (JAVYS) 51-percentný podiel a skupina ČEZ drží zvyšných 49 percent akcií. Spoločnosť ČEZ chce z JESS odísť, záujem nahradiť ju má ruská spoločnosť Rosatom.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.