Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnecná energia fotovoltaika obnovitelne zdroje
Foto: ilustračné, GettyImages
27. júna 2023 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

JESS postaví v Jaslovských Bohuniciach veľkú fotovoltickú elektráreň za viac ako deväť miliónov eur

Veľkú slnečnú elektráreň s inštalovaným výkonom 10 megawattov v Jaslovských Bohuniciach pre Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS) postaví spoločnosť Adifex z Bratislavy za viac ako 9,1 milióna eur s DPH.

Vo verejnom obstarávaní prišlo na túto zákazku 7 cenových ponúk, z toho dve z Českej republiky a jedna z Maďarska. Spoločnosť Adifex má podľa zverejnenej zmluvy na postavenie fotovoltickej elektrárne 33 týždňov, súčasťou zákazky je aj dodanie potrebnej projektovej dokumentácie.

Fotovoltická elektráreň

Fotovoltická elektráreň bude stáť na plochách po demontovaných technologických a stavebných objektoch odstavených a vyraďovaných atómových elektrární A1 a V1, teda na území tzv. hnedého parku. Jej životnosť je podľa projektovej dokumentácie 20 rokov.

Fotovoltická elektráreň podľa dokumentácie pre verejné obstarávanie predstavuje obnoviteľný zdroj elektrickej energie, nevyžaduje údržbu a stálu obsluhu a neprodukuje takmer žiadne odpady počas prevádzky. Po ukončení doby životnosti je elektráreň demontovateľná a všetky jej prvky sú recyklovateľné.

Zvýšenie podielu OZE

Cieľom zákazky je zabezpečiť zvýšenie podielu elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe Slovenskej republiky v súlade s nízkouhlíkovou stratégiou rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030, s výhľadom do roku 2050 a v súlade s Integrovaným národným klimatickým a energetickým plánom z roku 2019,“ uvádza k projektu spoločnosť JESS. Tento zdroj elektrickej energie má byť v budúcnosti súčasťou veľkého projektu zameraného na produkciu zeleného vodíka, ktorý má byť využívaný pre hromadnú dopravu.

Generálny riaditeľ JESS Roman Sporina na sneme Združenia miest a obcí regiónu Jaslovské Bohunice v marci tohto roku starostov a primátorov informoval, že JESS pracuje aj na projekte druhej etapy fotovoltickej elektrárne, ktorá by mala mať takisto inštalovaný výkon 10 MW.

Hlavným poslaním spoločnosti JESS je príprava, výstavba a prevádzka nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice. Jeho príprava pokračuje podľa aktuálneho harmonogramu predprípravnou etapou, ktorej cieľom je získať rozhodnutie o umiestnení okolo roku 2025.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.