Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. júna 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skTASR

Jemen: Občianska vojna by ohrozila dodávky ropy cez námornú cestu Báb al-Mandab

Námorná cesta Báb al-Mandab, čo v arabčine znamená Brána sĺz, sa nachádza medzi Jemenom, Džibutskom a Eritreou, ktoré sú spojencami Západu. Spája Červené more s Adenským zálivom a Arabským morom. Je to strategická úžina medzi Stredozemným morom a Indickým oceánom cez tzv. Africký roh.

Báb al-Mandab, ktorá je široká 18 míľ, bola predmetom námornej blokády Izraela egyptským námorníctvom počas jomkipurskej vojny v roku 1973. Úžinou, ktorá je rozdelená na dva kanály, každý pre jeden smer plavby, môžu prechádzať v jej najužšom úseku naraz len dve lode.

Dodávky ropy z Perzského zálivu a Ázie na Západ musia cez Báb al-Mandab prejsť pred vplávaním do Suezského prieplavu.

Približne 3,2 miliardy barelov ropy prešlo cez túto vodnú cestu v roku 2009 do Európy, Ázie a USA, uviedla vo svojom materiáli o námornej ceste agentúra Reuters.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.