Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. decembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Jednotková cena tepla z plynu na rok 2012 bude medziročne vyššia o 6,9 %

„Vplyv nárastu variabilnej zložky jednotkovej ceny tepla je približne 3,78 % a vplyv nárastu fixnej zložky jednotkovej ceny tepla je približne 2,98 %. Celkový regulačný príkon na rok 2012 poklesol približne o 7 až 10 %,“ uviedol Obšivaný.

Na cenu tepla tento rok podľa neho vplývalo niekoľko významných faktorov – z globálnych najmä vývoj cien ropy na svetových trhoch a ekonomická recesia. „Lokálne v SR na ceny tepla vplývalo hlavne to, že cena plynu zostala regulovaná len v distribúcii a každý dodávateľ plynu má svoju cenu, to znamená, že sú v cenách výrazné rozdiely. Ďalej na cenu malo vplyv zrušenie oslobodenia zemného plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti od spotrebnej dane a výrazne na cenu vplývali klimatické podmienky i zníženie regulačného príkonu, čo viedlo k zvyšovaniu jednotkovej ceny tepla vo fixnej zložke, ako aj úspory odberateľov,“ informoval.

Jednotková cena tepla z biomasy v kombinácii so zemným plynom na budúci rok je podľa neho v priemere o 4,2 % vyššia ako v roku 2011, pričom vplyv nárastu variabilnej zložky jednotkovej ceny tepla je približne 0,5 % až 1 %. „Vplyv nárastu fixnej zložky jednotkovej ceny tepla je približne 4,7 %. Celkový regulačný príkon na rok 2012 oproti roku 2011 klesol približne o 8 až 10,5 %,“ spresnil.

Na cenu tepla u výrobcov tepla, ktorí ako primárne palivo používajú biomasu v kombinácii s plynom, najviac vplývali rôzne ceny plynu a biomasy od rôznych dodávateľov, rozdielny pomer spaľovania biomasy a zemného plynu, vývoj cien plynu v roku 2012 na svetových trhoch, úspory obyvateľstva a investície do obnoviteľných zdrojov nezapočítané v predchádzajúcom regulačnom období.

SZVT sa prostredníctvom svojich členov snaží výrazne podporovať systém centrálneho zásobovania teplom ako hospodárny a bezpečný spôsob kúrenia pre obyvateľov Slovenska.

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.