Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vianocne osvetlenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Vianočné osvetlenia. Foto: Flickr.com/ronnie44052 (Licencia Creative Commons)
23. decembra 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Jednoduché tipy ako ušetriť energiu počas vianočných sviatkov

Už začiatkom decembra si mnoho domácností zdobí okná v bytoch svetelnými dekoráciami. Výnimkami nie sú ani rodinné domy, ktoré žiaria jasnými farbami hneď po západe slnka. Svetelné dekorácie sa stali neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry.

Pri výbere svetelných dekorácií by ste mali dbať na bezpečnosť, no myslieť by ste mali aj na ich spotrebu energie. Ako si teda vytvoriť vianočnú atmosféru pri nízkych nákladoch?

Tipy ako sporiť energiu počas Vianoc

Tip č. 1: Použite sviečky

Ak si chcete svetelnými dekoráciami dotvoriť klasickú vianočnú atmosféru, zvážte použitie sviečok. Sviečky sú klasikou a navyše okrem príjemnej atmosféry nepotrebujú k svojej prevádzke žiadnu elektrickú energiu. Pokiaľ však nemôžete použiť klasické sviečky z bezpečnostných dôvodov môžete siahnuť po „sviečky na batérie“. Už aj tento typ je dostupný na našom trhu a k dispozícii máte hneď mnoho štýlov i farieb. Vytvoríte si tak sviatočnú atmosféru bez nebezpečenstva vzniku požiaru.

Zdroj: Flickr. com/Yeray Diaz – Licencia Creative Commons

Tip č. 2: Použite LED osvetlenie

Možno už máte veľkú zbierku vianočných svetiel z minulých rokov a myslíte si, že ich ešte nie je čas vymeniť. Opak by však mohol byť pravdou. Staré neúsporné svetelné dekorácie vymeňte za nové LED úspornejšie osvetlenie. LED osvetlenie spotrebuje o 90% menej elektrickej energie ako klasické osvetlenie zo žiaroviek. Pravdou je, že vstupná investícia je vyššia, no LED osvetlenie je energeticky úspornejšie a tieto svetelné dekorácie majú aj dlhšiu životnosť (viac informácií o tom, ako vybrať  úsporné vianočné osvetlenie nájdete vtomto článku)

Tip č. 3: Nesvieťte nonstop

Existujú ľudia, ktorí si myslia, že vianočné osvetlenie treba mať zapnuté po celý deň i noc. Ak patríte k nim, vedzte, že takto si istotne sviatočnú atmosféru nevyčarujete a v januári sa budete diviť, prečo je účet za elektrinu o desiatky eur vyšší. Vianočné osvetlenie zapínajte skôr po západe slnka, a vypnite ich predtým, než pôjdete spať.

Tip č. 4: Používajte menej vianočných svetelných dekorácií

Váš dom nemusí byť vysvietený ako cirkus. Ak si chcete dom vyzdobiť, pokojne si ho ozdobte, no všetkého veľa škodí. Ak si chcete vytvoriť vianočnú atmosféru a máte doma krb, pokojne si ho zapáľte. Okrem toho, že si ním v miestnosti prikúrite, oheň a praskajúce polená dotvoria atmosféru a navyše ušetríte energiu.

Ďalšie tipy ako ušetriť v domácnosti

Tip č. 5: Varte a pečte úsporne

Sviatky sa nezaobídu bez varenia a pečenia. No aj tu môžete usporiť nemalé náklady za energiu. Pokrievky zabraňujú úniku tepla potrebného na varenie. Ich používaním ušetríte 60 až 70% energie potrebnej na prípravu jedla. Pokiaľ chcete pri varení spotrebu znížiť na minimum, odporúčame využívať tlakové hrnce, pretože dobu varenia skrátia až o 70%, čím prispejú k výraznej úspore. Dokonca aj správna veľkosť hrnca a varnej platne zníži tepelné straty. Pokiaľ je hrniec menší čo i len o 3 cm zvýši spotrebu o 30%. Ďalej dbajte aj na dno hrnca, ktoré by malo byť za každých okolností rovné.

Vodu najúspornejšie ohrejete špirálou alebo v rýchlovarnej kanvici. Na zohriatie 1 litra vody spotrebuje priemerne 0,097 kWh za 3,5 min. Pri klasickom ohreve na elektrickom variči je spotreba 0,161 kWh za čas 12 min., čo znamená úsporu až 66% elektrickej energie.

Šetriť energiu môžete však pri varení a pečení aj dodržiavaním základných zásad v kuchyni. K hlavným patrí nepredhrievanie rúry (ak nemusíte), ušetríte tak až 17 % energie. A neotvárajte zbytočne dvierka, pretože pri každom otvorení sa stráca 20 % tepla.

Tip č. 6: Namiesto auta využite hromadnú dopravu alebo sa prejdite

Počas sviatkov má mnoho ľudí tendenciu používať auto viac. Dokonca aj na prechádzku sa odvezú do prírody autom.  Ak si však chcete spraviť pekný výlet, nechajte auto doma v garáži a choďte sa poprechádzať po okolí, či do neďalekého lesa, kde sa nadýchate i čerstvého vzduchu a spravíte tak niečo pre svoje zdravie.

Zdroj: Flickr.com/donnierayjones, licencia Creative Commons

Tip č. 7: Ak odchádzate z domu na vianočnú dovolenku, neprekurujte dom zbytočne

Ak si však myslíte, že úplné vypnutie vykurovania je riešením, ste na omyle. Krátkodobo si síce môžete myslieť, že ušetríte, no z dlhodobého hľadiska je však takéto počínanie škodlivé. Podľa odborníkov podchladzovaním priestoru trpia stavebné konštrukcie, nábeh vykurovania na požadovanú teplotu trvá dlhší čas a vyžaduje si vyššiu spotrebu tepla na vyrovnanie vplyvu chladných stien. Efektívne teda nie je vypínanie teploty, ale aktívne znižovanie teploty počas neprítomnosti. Ak nie je využívaná miestnosť dlhšie ako 48 hod., odporúčame vykurovať miestnosť na tzv. „teplotu proti mrznutiu“, ktorá sa pohybuje okolo 6 – 8 stupňov C. Zníženie teploty v takejto miestnosti predstavuje úsporu až 75 % energie. Teplotu v miestnosti regulujte prívodom tepla, a nie otváraním okien. Na radiátory namontujte termohlavice. Tie vám budú udržiavať nastavenú teplotu v miestnosti a ušetria 10 – 15% energie. Pomocou nich si môžete aj pri bežnom kúrení nastaviť rôzne teploty v rôznych miestnostiach.

Tip č. 8: Naplňte práčku, umývačku riadu i sušičku

Táto rada platí pre umývačku riadu, práčku či sušičku. V prípade, že ich naplníte len na polovicu, budete musieť použiť spotrebič dvakrát a tým pádom spotrebujete dvojnásobok energie, než by ste ich naplnili doplna. Určite preto popremýšľajte pred spustením spotrebiča, či sa do neho ešte niečo nezmestí.

Tip č. 9: Pozor na úniky

Aby ste zabránili plytvaniu energie počas sviatkov, mali by ste aj správne vetrať. V zimnom období treba vetrať nárazovo a veľmi intenzívne. Po dobu vetrania uzavrite ventil radiátora, tvorte okná dokorán, príp. urobte prievan. Dĺžka intenzívneho vetrania závisí od vonkajšej teploty, veľkosti otvoreného okna a veľkosti miestnosti. Čím je vonku chladnejšie, tým kratšie treba vetrať. Vo všeobecnosti sa dĺžka vetrania pohybuje od 5 do 15 minút.

Plytvať by ste nemali ani vodou. Vedeli ste, že kvapkajúci kohútik by vodou zaplnil polovicu vane? Ak vám kvapká vodovodný kohútik, lepšie ho utesnite.

Tip č.10: Pozor na stand by režim

Vypínate televízor tak, aby nebol v pohotovostnom režime? Hoci sa vám môže zdať, že ide o maličkosť, aj tu by ste sa mali zamyslieť nad úsporou energie. Pri starých modeloch môže spotrebova predstavovať aj 20 W, pri novších modeloch je to samozrejme menej. Aj spotreba „len“ niekoľkých wattov dokáže váš účet za elektrinu zvýšiť o niekoľko desiatok eur. V prípade spotrebiča so spotrebou 8 W je ročná spotreba 70,08 kWh, čo predstavuje približne 12 eur. A predstavte si, že v pohotovostnom režime máte viac spotrebičov. Úspora by bola v tomto prípade nemalá.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.