Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Drony v elektroenergetike - Vedenie VVN
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: Pixabay
12. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Dôležité elektrické vedenie s Českom má letnú pauzu

Mapa prenosovej sústavy SR. Zdroj: SEPS, a.s.

Cezhraničné vedenie V404 Varín – Nošovice je vypnuté. Plánovaná odstávka sa začala 29. júna a potrvá do 13. októbra „Požiadavka na vypnutie cezhraničného vedenia bola zaslaná od zahraničného partnera (ČEPS), ktorý na ňom vykonáva rekonštrukčné práce,“ informovala Adriana Komorníková z oddelenia komunikácie Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS).

„Vedenie 400 kV medzi rozvodňami Nošovice a Varín prechádza plánovanou modernizáciou, počas ktorej musí byť celá linka vypnutá,“ potvrdila pre náš portál Barbora Peterová, tlačová hovorkyňa spoločnosti ČEPS.

„Práce vykonávané zo strany spoločnosti SEPS budú v časovom intervale plánovanej odstávky trvať cca. 1 týždeň kvôli vykonaniu bežnej údržby,“ doplnila. Odstávka je súčasťou Plánu vypínania vedení a transformátorov v prenosovej sústave na rok 2017. Dočasné prerušenie prevádzky potvrdzuje tiež online platforma Európskeho združenia prevádzkovateľov elektriny (ENTSO-E).

Približne 40 kilometrov dlhé vedenie V404 Nošovice-Varín funguje už od roku 1959. Ako však vyplýva z desaťročného plánu rozvoja prenosovej sústavy, spoločnosť SEPS plánuje v rokoch 2024 až 2025 vedenie rekonštruovať.

Výstavba nových vedení s Českom nie je v pláne. Tento profil je kvalitne prepojený z čias spoločného štátu. Do začiatku 70. rokov minulého storočia sa budovali vedenia 220 kilovoltové (kV), neskôr už výlučne 440 kV. Okrem spomínaného vedenia V404 Varín – Nošovice sú v prevádzke dve 400 kV prepojenia, V424 Sokolnice – Križovany a vedenie V497 Sokolnice – Stupava.

Prioritou prepojenie s Maďarskom

SEPS sa vo svojom rozvojom pláne sústreďuje na posilnenie cezhraničného profilu s Maďarskom. Po rokoch príprav bola v marci 2017 podpísaná zmluva s maďarským partnerom MAVIR o vybudovaní dvoch nových medzištátnych vedení. Konkrétne vedenie 2×400 kV Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a 2×400 kV Rimavská Sobota – Sajóivánka.

Nové vedenia by mali mať celkovú dĺžku 69 kilometrov, z toho kratších 23 km na maďarskej strane. Náklady projektu sú zatiaľ orientačné. Podľa odhadov by mohlo ísť o vyše 80 miliónov eur, z toho 60 miliónov eur na slovenskej strane. 

Vedenia by sa podľa zmluvy mali sprevádzkovať do konca roka 2020. Jedným z dôvodom je tretí a štvrtý blok AE Mochovce. Po ich plánovanom spustení bude potrebné vyviezť prebytkovú elektrinu na zahraničné trhy.  

Do budúcnosti je v pláne posilnenie vedenia s Ukrajinou. SEPS nedávno podpísala memorandum s ukrajinským prevádzkovateľom UKRENERGO, ktoré sa týka modernizácie existujúceho 400 kV prepojenia Veľké Kapušany-Mukačevo. Cezhraničný projekt by sa mohol stihnúť zrealizovať do roku 2020.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.