Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. augusta 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

JE Tchien-wan dostala povolenie na zavezenie paliva do reaktoru VVER 1000

Povolenie na prvé zavezenie paliva bolo udelené po vypracovaní predprevádzkovej bezpečnostnej správy a po troch jednaniach s dozorným úradom NNSA.

„V najbližšej dobe tak môže začať fyzikálne spúšťanie, to znamená, že do reaktoru sa  zavezie prvá kazeta s jadrovým palivom,“ uviedol Alexej Bannik, riaditeľ Skupiny ASE pre projekty v Číne. „Po zavezení všetkých 163 palivových kaziet a vykonaní nevyhnutných prípravných prác bude možné dosiahnuť minimálny kontrolovaný výkon a potom budú nasledovať ďalšie kroky vrátane energetického spúšťania a pripojenie 3. bloku Tchien-wanskej elektrárne k čínskej prenosovej sústave,“ vysvetľuje Bannik.

Výstavba prebieha podľa projektu AES-91, ktorý plne zodpovedá súčasným normatívnym a technickým požiadavkám platným v Číne a Rusku a spĺňa odporúčania Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Oproti pôvodným reaktorom typu VVER-1000 má JE Tchien-wan niekoľko nových bezpečnostných systémov, vďaka ktorým sa radí na popredné miesto vo svete v bezpečnosti. Historicky po prvýkrát tu bol použitý lapač taveniny, teda pasívny bezpečnostný systém, ktorý bráni za akýchkoľvek okolností úniku roztaveného paliva z elektrárne, ak by došlo v dôsledku veľmi vážnej prírodnej katastrofy k jeho prehriatiu a poškodeniu.

JE Tchien-wan je najväčším  projektom rusko-čínskej hospodárskej spolupráce. Prvé dva bloky s reaktormi VVER-1000 zahájili komerčnú prevádzku v roku 2007 a teraz prebieha výstavba 3. a 4. bloku rovnakého typu. Betónovanie základov 3. bloku začalo v decembri 2012 a podľa harmonogramu by mal byť uvedený do komerčnej prevádzky v roku 2018.

Na výstavbe jadrovej elektrárne sa podieľali aj české firmy, ktoré sem dodávali svoju produkciu od roku 2002. Napríklad firmy Armatury Group, Modřany Power a MSA dodali armatúry, Sigma Group čerpaciu techniku, Kabelovna Kabex káble, ZPA Pečky elektropohony a Vítkovice diely parogenerátorov a vysokotlakové ohrievače.

„MSA a.s. Dolní Benešov sa podieľala dodávkami armatúr pre všetky štyri bloky TAES v sortimente spätných klapiek, uzavieracích klapiek, uzavieracích ventilov v typorozmeroch DN 150 až DN 800 a guľových kohútov DN 10 až DN 100. Armatúry v prevedení z uhlíkovej a vysoko legovanej  austenitickej ocele boli určené na použitie v širokom okruhu potrubných systémov jednotlivých blokov. Obzvlášť náročný bol systém vodného zásobovania agresívnou morskou surovou vodou, kde je nutné použiť  špeciálne antikorózne odolné materiály, ktoré zaisťujú dlhodobú prevádzkovú odolnosť a funkčnú spoľahlivosť. Všetky typy armatúr prešli úspešne pred zahájením výroby typovými skúškami a prevzatím špecialistami zákazníka,“ povedal Ing. Jan Halfar, vedúci úseku strategických projektov a rozvoja produktov pre energetiku.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.