JAVYS vlani zasahovala 32-krát pri rádioaktívnych materiáloch
Materiály neznámeho pôvodu odborníci identifikujú a zachytia na našom území predovšetkým v zberných surovinách, železiarňach, na hraničných priechodoch, ale aj na rôznych iných miestach. „Po ich identifikácii a zdokumentovaní v mieste záchytu sú transportované a uskladnené v certifikovaných skladoch Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti v lokalite Jaslovské Bohunice,“ uviedla hovorkyňa JAVYS Agáta Staneková. Materiály, ktoré spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov, sú priebežne spracovávané a upravované do vláknobetónových kontajnerov, priblížila. Následne sa prepravia na definitívne uloženie, a tým odizolovanie od životného prostredia. V prípade, že materiály limity nespĺňajú, dočasne ich ďalej skladujú až do ich umiestnenia do plánovaného hlbinného úložiska.
„Takýto náhodný výskyt rádioaktívnych materiálov je nebezpečný nielen z hľadiska zdravia, ale odčerpáva aj financie zo štátneho rozpočtu, z ktorého sú súvisiace činnosti hradené. Z tohto hľadiska vyplýva potreba prijať dôslednejšie opatrenia na účinné presadzovanie pravidiel správneho nakladania s takýmito druhmi rádioaktívnych materiálov a odhaľovanie pôvodcov týchto materiálov,“ vysvetlila Staneková.
Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. sa prioritne zaoberá činnosťami zameranými na vyraďovanie jadrových zariadení a nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoretým jadrovým palivom. Zároveň je však oprávnenou organizáciou na nakladanie s náhodne nájdenými žiaričmi, rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu a rádioaktívnymi materiálmi. Jediným akcionárom spoločnosti je Ministerstvo hospodárstva SR.
(c) energia.sk