Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZRAM-JAVYS
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: JAVYS
21. januára 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

JAVYS vlani riešila 14 záchytov rádioaktívnych materiálov

Do kompetencií Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) patrí taktiež nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi neznámeho pôvodu a opustenými žiaričmi. V roku 2015 odborníci z JAVYS úspešne vykonali celkom 14 záchytov takýchto materiálov. „Išlo najmä o súčiastky vojenskej techniky, poľnohospodárskej techniky, ale aj trezory, požiarne hlásiče a iné materiály,“ informovala náš portál hovorkyňa JAVYS Agáta Staneková.

Počty záchytov sa rôznia. V roku 2013 musel JAVYS riešiť až 32 prípadov zachytených zdrojov žiarenia, v roku 2014 sa realizovalo 12 záchytov rádioaktívnych materiálov.

Našli ste podozrivý materiál?

Ak máte podozrenie, že ste našli rádioaktívny materiál, nemanipulujte s ním. Kontaktujte políciu, rad verejného zdravotníctva, príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva, alebo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR – Útvar vedúceho hygienika rezortu.

Záchyt podlieha pravidlám pre bezpečné nakladanie s rádioaktívnym materiálom. Po prvotnej identifikácii objektu zmapujú experti spoločnosti JAVYS radiačnú situáciu v okolí miesta výskytu. Vložením do prepravného obalu potom umiestnia materiál do špeciálneho transportného prostriedku, ktorým sa dopraví do certifikovaného skladu v Jaslovských Bohuniciach.

Rádioaktívne materiály sa následne rádiologickej analýze. V prípade, že spĺňajú limity pre uloženie v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov (RÚ RAO) v Mochovciach, budú ďalej spracované a bezpečne upravené do vláknobetónových kontajnerov. Potom sú transportované na definitívne uloženie v RÚ RAO. V prípade, že materiály stanovené limity nespĺňajú, sú ďalej bezpečne skladované, až kým nebudú uložené do pripravovaného hlbinného úložiska.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) sa zaoberá vyraďovaním jadrových zariadení a spracovaním rádioaktívneho odpadu a vyhoretého jadrového paliva. Vlastníkom 100 % akcií spoločnosti je štát, pričom vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva.

© energia.sk

Ilustračná foto: JAVYS

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.