Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

JAVYS vlani pri vyraďovaní JE A1 a V1 zhodnotila vyše 4000 t druhotných surovín

Jedným z cieľov spoločnosti JAVYS je podľa nej čo najviac materiálov z vyraďovacieho procesu JE A1 a V1 zhodnotiť, minimalizovať tým tvorbu odpadov a chrániť tak životné prostredie. „V roku 2015 naša spoločnosť vrátila do recyklačného procesu 4236,37 tony druhotných surovín,“ spresnila Žiaková. Najväčší objem druhotných surovín tvorilo železo a meď.

Všetky finančné prostriedky, ktoré JAVYS, a. s., recyklačným procesom získala, sa podľa Žiakovej investovali opäť do procesu vyraďovania jadrových zariadení. „Tým dochádza k úspore finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu SR a v prípade vyraďovania JE V1 prostriedkov EBOR,“ upozornila.

Zdôraznila zároveň, že odpady, ktoré potenciálne môžu ohroziť niektorú zo zložiek životného prostredia, respektíve musia spĺňať hygienické, prípadne bezpečnostné požiadavky, sú dočasne skladované vo vhodných, technologicky zabezpečených priestoroch tak, aby sa predišlo ich negatívnym vplyvom, alebo ohrozeniu života a zdravia ľudí, majetku a životného prostredia. „Tie, ktoré možno vrátiť do recyklačného procesu, spoločnosť JAVYS, a. s., zhodnocuje,“ dodala.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi.

Copyright © TASR 2016

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.