Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. februára 2017 Jadrová energia od Energia.skTASR

JAVYS: Vagón s rádioaktívnym odpadom poslali Rakúšania späť na Slovensko

S materiálom po dovezení do bratislavských Vajnôr začali pracovať odborníci 15. februára, namerali dávkový príkon 0,0011 mSv/hod. Kovový odpad prepravili do Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s.,(JAVYS). Tá je oprávnenou organizáciou na nakladanie s takýmto materiálom. Kontaminovaný odpad sa v JAVYS spracuje do bezpečnej formy do vláknobetónových kontajnerov. „Materiál následne prepravíme do Republikového úložiska rádioaktívnych odpadov na ich definitívne uloženie,“ povedala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

JAVYS vlani zabezpečila deväť prípadov záchytov rádioaktívnych materiálov neznámeho pôvodu. Išlo prevažne o rôzne súčiastky poľnohospodárskej a vojenskej techniky kontaminovanej rádionuklidmi. Tento rok vykonala päť záchytov. Boli to zväčša súčiastky vojenskej techniky zo zberných dvorov kovového odpadu kontaminované rádionuklidom 238U-rad.

Opustené žiariče a rádioaktívne odpady neznámeho pôvodu sa objavujú napríklad v zberných surovinách, železiarňach, na hraničných priechodoch, ale pochádzajú aj z nelegálnej činnosti.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.