Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. novembra 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

JAVYS si chce poistiť majetok za 2,8 mil. eur

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS), ktorá sa okrem iného zaoberá vyraďovaním jadrových zariadení, si chce poistiť majetok za 2,8 mil. eur. Štátna akciovka už pripravuje tender na poisťovateľa, ktorý jej poistí majetok od začiatku budúceho roka do konca roka 2016. „Predmetom zákazky je poistenie majetku pre prípad poškodenia alebo zničenia,“ informovala spoločnosť vo vestníku verejného obstarávania.

Firma JAVYS bude poistenie majetku financovať jednak z vlastných zdrojov, ako aj vďaka prostriedkom z Národného jadrového fondu, ktorý slúži na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým palivom a rádioaktívnymi odpadmi. Do fondu prispievajú na vyraďovanie jadrových zariadení a na nakladanie s vyhoretým jadrovým palivom a rádioaktívnymi odpadmi okrem prevádzkovateľa atómových elektrární aj samotní odberatelia elektriny v konečnej cene za elektrinu. Spoločnosť neplánuje pri hľadaní poisťovateľa použiť elektronickú aukciu. Záujemcovia môžu svoje ponuky predkladať do 18. decembra tohto roku. Jediným kritériom pre vyhodnotenie ponúk bude najnižšia ponúkaná cena.

Podnik už vyhlásil začiatkom jesene dva tendre na povinné poistenie za približne 4,2 mil. eur. Predmetom zákazky prvého tendra za približne 3,6 mil. eur je poistenie zodpovednosti prevádzkovateľa jadrového zariadenia v lokalite Jaslovské Bohunice a Mochovce za škodu spôsobenú jadrovou udalosťou, poistenie zodpovednosti pri preprave jadrového materiálu a poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri prevádzke a nakladaní so zdrojmi ionizujúceho žiarenia. S úspešným uchádzačom podpíše podnik zmluvu na nasledujúce štyri roky. Okrem toho JAVYS vyhlásil aj tender na poisťovateľa, ktorý jej poistí za viac ako 670 tisíc eur zodpovednosť za škodu spôsobenú členmi orgánov spoločnosti. S víťazom tendra podpíše JAVYS zmluvu platnú na 12 mesiacov v budúcom roku.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vznikla premenovaním firmy GovCo, a.s., ktorá prevzala zodpovednosť za prevádzkovanie jadrovej elektrárne V1 od 1. apríla 2006 na základe rozhodnutia vlády SR o privatizácii 66-percentného podielu Slovenských elektrární. Spoločnosť GovCo vznikla 6. júla 2005 a jej jediným akcionárom sa stal štát v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR. Okrem elektrárne V1 Jaslovské Bohunice prevzala spoločnosť GovCo zodpovednosť aj za vyraďovanie jadrovoenergetických zariadení a za zaobchádzanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.