Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Javys jadrova a vyradovacia spolocnost.jpg
Foto: www.javys.sk
13. decembra 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

JAVYS prevzal ďalších 170 kilogramov inštitucionálneho rádioaktívneho odpadu

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s. (JAVYS) prevzala v Štátnom veterinárnom a potravinovom ústave, na pracovisku v Nitre, ďalších približne 170 kilogramov inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov.

Tie tvorilo 33 kusov kvapalných žiaričov a 10 kusov pevných žiaričov s obsahom alfa, beta a gama nuklidov. Ako informuje JAVYS, materiál previezli na ďalšie spracovanie do Bohunického spracovateľského centra rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach.

Prevzatie inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov sa realizovalo v rámci projektu Odberu a likvidácie historických inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov, ktorý vznikol na základe úlohy Ministerstva hospodárstva SR a po vzájomnej konzultácii a súčinnosti s Úradom verejného zdravotníctva SR a Ministerstvom zdravotníctva SR,“ pripomenula spoločnosť. JAVYS zo štátnych zdravotníckych zariadení postupne preberá historické, nepoužívané rádioaktívne materiály, ktoré dlhodobo predstavujú rádioaktívnu záťaž.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.