Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V1 Jaslovske Bohunice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / tukanuk (licencia Creative Commons)
28. decembra 2017 Ostatné od Energia.skTASR

JAVYS pokračuje v demolácii chladiacich veží v J. Bohuniciach

„Panoráma s ôsmimi 120 metrov vysokými chladiacimi vežami pri elektrárni v Jaslovských Bohuniciach sa viditeľne zmenila, prvá zo štyroch odstavených chladiacich veží dosahuje k dnešnému dňu výšku približne 35 metrov,“ priblížila.

Prvá veža sa podľa nej začala rozoberať 2. októbra 2017 a demolačné práce boli dočasne obmedzené iba počas 5 pracovných dní z dôvodu hmly alebo hustého sneženia. Viditeľnosť počas demolačných prác medzi operátorom a miestom demolácie nemôže byť totiž nižšia ako 30 metrov.

„V novom roku sa na prvej veži zdemontuje žeriav a následne sa preloží do chladiacej veže číslo dva. Prekládka je plánovaná v termíne 10. až 15. januára 2018. Demolácia chladiacej veže číslo jeden bude potom pokračovať prostredníctvom štandardnej pozemnej demolačnej techniky,“ spresnila.

Chladiaca veža číslo dva má podľa Žiakovej v súčasnosti už zdemontované všetky vnútorné časti a je v nej už pripravená betónová pätka pre vežový žeriav. S demoláciou druhej chladiacej veže by sa malo začať v druhej polovici januára 2018. Chladiace veže číslo tri a štyri majú v súčasnosti zdemolovanú vnútornú vostavbu.

Doplnila, že demolácia chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa robí konvenčnou metódou, čiže postupným rozoberaním veží. „Stavebný odpad z chladiacich veží nie je rádioaktívny a z pohľadu ochrany životného prostredia nie je nebezpečný. Cieľom projektu demolácie chladiacich veží je najvyššej možnej miere odpad minimalizovať, respektíve recyklovať ho. Z tohto dôvodu bude zdemolovaný betónový materiál spracovaný na drviacom zariadení a následne bude využitý ako spätný zásyp po demolácii. Terén bude upravený zeminou a zatrávnený,“ zdôraznila.

Dodala, že postupné odstránenie štyroch chladiacich veží je neoddeliteľnou súčasťou procesu vyraďovania jadrovej elektrárne V1. Odstavenie oboch blokov jadrovej elektrárne V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe SR do EÚ a realizovať sa začalo v rokoch 2006 a 2008 na základe uznesenia vlády SR zo 14. septembra 1999.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.