Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. januára 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

JAVYS odmieta tendenčné závery z rokovania výboru EP

Predložená správa vychádza z auditu Európskeho dvora audítorov (EDA) vyraďovaných elektrární v troch prijímateľských krajinách – Bulharsku, Litve a na Slovensku – vykonaného ešte v roku 2010. Správa Marinescu následne iba ďalej generalizuje už tak všeobecné závery bez zohľadnenia časového posunu dvoch rokov medzi auditom EDA a v roku 2013 predloženou správou.

Nedostatky všeobecne vytýkané v správe tak bez konkretizácie skutočnosti v jednotlivých krajinách a bez aktualizácie na súčasné obdobie poskytujú nesprávne závery a informácie vo vzťahu ku všetkým dotknutým krajinám a najmä k Slovenskej republike.

SR je prostredníctvom spoločnosti JAVYS, a.s., lídrom vo vyraďovaní odstavených jadrových elektrární spomedzi všetkých auditovaných krajín, čoho dôkazom je získanie povolenia na vyraďovanie jadrovej elektrárne (JE) V1 v júli 2011. Povolenie vydal právoplatným rozhodnutím Úrad jadrového dozoru SR po predchádzajúcom súhlase Európskej komisie ešte s predstihom 1,5 roka oproti harmonogramu vyraďovania auditovaného EDA.

JAVYS, a.s., je tak v súčasnosti jediná spoločnosť, ktorá získala povolenie na vyraďovanie jej predčasne odstavenej jadrovej elektrárne spomedzi všetkých troch krajín.

Predmetom auditu EDA boli aj dokumenty a obsah strategického plánovania všetkých činností vyraďovania, vrátane ich financovania, ktorých absenciu generalizujúca správa europoslanca Marinescu všeobecne vytýka. Na ich základe JAVYS, a.s., už 1,5 roka realizuje také činnosti vyraďovania, ktoré predstavujú nezvratné zmeny na technológiách elektrárne, vylučujúce jej možné opätovné spustenie.

Napĺňanie tejto základnej podmienky EÚ pre finančnú podporu vyraďovania JE V1 sa preto realizuje presne v súlade so schváleným postupom a rozsahom prác. Všetky práce sa pritom uskutočňujú pri zohľadnení najvyšších bezpečnostných, zdravotných a environmentálnych kritérií.

Ministerstvo hospodárstva SR analyzovalo správu EP a konštatuje, že táto správa EP bez širších súvislostí generalizuje čiastkové negatívne výsledky jednej krajiny pre všetky krajiny, vrátane SR, s čím sa nemožno stotožniť. „SR úspešne pokračuje v procese vyraďovania v súlade so schváleným harmonogramom pri dodržiavaní všetkých štandardov bezpečnosti, tak v národnom, ako aj medzinárodnom kontexte,“ uviedol v reakcii hovorca ministra hospodárstva SR Stanislav Jurikovič.

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.