Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. januára 2014 Jadrová energia od Energia.skTASR

JAVYS: EÚ predĺži a zvýši podporu vyraďovania jadrových reaktorov

Slovensko podľa nej dostane od EÚ v rokoch 2014 až 2020 na vyraďovanie jadrovej elektrárne (JE) V1 v Jaslovských Bohuniciach (EBO) 225 miliónov eur, namiesto pôvodne plánovaných 115 miliónov eur.

Zdôraznila, že predstavitelia vlády SR, Ministerstva hospodárstva SR a spoločnosti JAVYS v posledných mesiacoch intenzívne pracovali na tom, aby jednotlivé orgány EÚ presvedčili o nevyhnutnosti pokračovania financovania vyraďovania JE V1 z európskych zdrojov, o účelnom a efektívnom nakladaní s európskymi prostriedkami v predchádzajúcom období a o tom, že spoločnosť JAVYS má jasnú víziu, stratégiu a v medzinárodne uznanej metodike spracovaný odhad celkových nákladov vyraďovania JE V1.

Litva získa podľa nej na vyraďovanie JE Ignalina 1 a 2 približne 450 miliónov eur, pričom pôvodný návrh bol 229 miliónov eur. Na vyraďovanie JE Kozloduj v Bulharsku vyčlenila EÚ 293 miliónov eur, čo je o 84 miliónov eur viac, ako plánovala. Celkovo sa tak podarilo spoločným úsilím všetkých troch krajín navýšiť sumu na vyradenie z pôvodných, Európskou komisiou navrhnutých 552 miliónov eur, na finálne potvrdených 969 miliónov eur.

Z uvedených rokovaní podľa Stanekovej teda vyšlo „najlepšie“ Slovensko, ktorého percentuálne navýšenie je najvyššie a zároveň s ohľadom na odstavenú kapacitu dosiahlo najvyšší príspevok na megawatt odstaveného výkonu. „Ďalšou zmenou je predĺženie podpory vyraďovania na Slovensku a Litve o ďalšie tri roky, do roku 2020,“ upozornila.

Podčiarkla, že na získanie financií z EÚ je však potrebné splniť množstvo podmienok, vrátane dodržiavania pravidiel Zmluvy o Euratome o jadrovej bezpečnosti, ďalšie rozpracovanie finančného plánu vyraďovania, ktorý zahŕňa všetky náklady a zdroje potrebné na bezpečné vyraďovanie a podrobnejšie rozpracovanie tzv. detailného plánu jednotlivých činností vyraďovania.

Poslaním a. s. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť je najmä prevádzkovanie, udržiavanie a vyraďovanie jadrových zariadení, nakladanie s vyhoreným jadrovým palivom, ako aj poskytovanie jadrových služieb v oblasti nakladania s rádioaktívnymi odpadmi. Jediným akcionárom spoločnosti je Ministerstvo hospodárstva SR.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.