Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovské Bohunice - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Jaslovské Bohunice - ilustračná foto. Zdroj: (c) SITA / Igor Svítok.
8. februára 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

JAVYS chce v Jaslovských Bohuniciach vybudovať sklad rádioaktívneho odpadu

Výstavba sa uskutoční za účelom skladovania pevných, rôznymi technológiami upravených rádioaktívnych odpadov, pochádzajúcich z vyraďovania jadrových zariadení v lokalite do doby, kedy ich bude možné previezť na miesto trvalého uloženia. Pôjde o odpady zo zariadení Jadrovej elektrárne V1, A1 a V2 Jaslovské Bohunice, ktoré majú rôznu úroveň aktivity. Spoločnosť deklaruje, že sklad, s maximálnou dĺžkou 123 metrov a šírkou 61 metrov, bude navrhnutý a prevádzkovaný tak, aby chránil rádioaktívne odpady pred degradáciou a zabránil úniku ionizujúceho žiarenia a rádioaktívnych látok do okolitého prostredia. Umožní dobrú manipulovateľnosť a vyberateľnosť skladovaných rádioaktívnych odpadov a zabezpečí, aby upravené rádioaktívne odpady nezmenili svoje vlastnosti, ktoré podmieňujú ich ukladanie.

Ďalším účelom je možnosť sústrediť materiály do jedného priestoru práve z dôvodov ochrany životného prostredia, ich centrálnej evidencie a kontroly.

Doba prevádzky sa predpokladá do roku 2085, náklady by sa mali pohybovať okolo 26 miliónov eur. Investičný zámer JAVYS je v súčasnosti v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie.

Zastavaná plocha skladu bude približne 7.600 m2. Z toho skladovacia kapacita asi 6.050 m2, čo predstavuje štyri skladovacie moduly, priestory pre prístavok spoločných prevádzok budú zaberať 895 m2. “ V IS RAO môže byť uskladnených asi 2.500 kusov betónových kontajnerov s rozmerom 1,7 x 1,7 x 1,7 m alebo 680 tienených kontajnerov typu Castor, prípadne 900 kusov ISO kontajnerov v 2 vrstvách alebo 45.000 kusov Meva sudov,“ uvádza sa v zámere.

JAVYS predložila dve možnosti situovania skladu – buď priamo v jeho areáli v lokalite Jaslovských Bohuníc asi tri kilometre od zastavaného územia alebo v blízkosti areálu, v priestore vlečky v smere na Veľké Kostoľany. V zdôvodnení investor uvádza, že aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu odporúča zriaďovať dočasné sklady pre rádioaktívne odpady v mieste jadrových zariadení.

Umiestnenie integrálneho skladu do lokality Jaslovské Bohunice podporuje aj skutočnosť, že okrem prevádzkovanej elektrárne JE V2 prebieha súčasne vyraďovanie JE A1 a JE V1, pričom tu vzniká najviac rádioaktívnych odpadov a dochádza tak k nárazovým dodávkam odpadov pred ich úpravou a po úprave, ktoré je potrebné dočasne skladovať.

Zdroj: TASR, energia

Ilustračná snímka: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.