Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V1 Jaslovske Bohunice
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / tukanuk (licencia Creative Commons)
23. decembra 2017 Jadrová energia od Energia.skTASR

Jaslovské Bohunice: Panoráma s ôsmimi vežami elektrárne sa viditeľne zmenila

Vežu začali rozoberať 2. októbra. „V novom roku sa v prvej veži zdemontuje žeriav a následne sa preloží do chladiacej veže č. 2. Prekládka je plánovaná v termíne od 10. do 15. januára 2018. Demolácia chladiacej veže č. 1 bude potom pokračovať prostredníctvom štandardnej pozemnej demolačnej techniky,“ informovala v piatok hovorkyňa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. Miriam Žiaková.

Chladiaca veža č. 2 má v súčasnosti už zdemontované všetky vnútorné časti a je v nej pripravená betónová pätka pre vežový žeriav. Na vybudovanie základovej pätky sa použilo približne 200 m3 betónu. S demoláciou druhej chladiacej veže by sa malo začať v druhej polovici januára. Chladiace veže č. 3 a 4 majú v súčasnosti zdemolovanú vnútornú časť.

„Demolácia sa robí konvenčnou metódou, čiže postupným rozoberaním. Stavebný odpad nie je rádioaktívny a z pohľadu ochrany životného prostredia nie je nebezpečný,“ uviedla Žiaková. Cieľom je v čo najvyššej možnej miere odpad minimalizovať, respektíve recyklovať ho. „Z tohto dôvodu bude zdemolovaný betónový materiál spracovaný na drviacom zariadení a následne bude využitý ako spätný zásyp po demolácii. Terén bude upravený zeminou a zatrávnený,“ dodala hovorkyňa.

Odstavenie oboch blokov jadrovej elektrárne V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe SR do EÚ a realizovať sa začalo v rokoch 2006 a 2008 na základe Uznesenia vlády SR č. 801/1999 zo 14. septembra 1999.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.