Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. mája 2015 Jadrová energia od Energia.skTASR

JASLOVSKÉ BOHUNICE: OIK pripravila seminár pre nových starostov

Podľa predsedu OIK Gilberta Lišku je potrebné, aby sa noví predstavitelia samospráv bližšie zoznámili s problematikou a aktuálnymi otázkami v oblasti jadrovej energetiky, ako aj s projektmi, ku ktorým musia obce zaujímať stanoviská. Informácie im na stretnutí v stredu 27. mája sprostredkovali predstavitelia Ministerstva hospodárstva SR, Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR, Slovenských elektrární, a.s., Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a.s. (JAVYS) i Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska, a.s. (JESS).

Martin Pospíšil z ÚJD informoval o novom zákone o občianskoprávnej zodpovednosti za jadrové škody, ktoré prijala Národná rada SR začiatkom 2015 po dlhoročnej práci medzirezortnej komisie. Jeho cieľom je riešiť nedostatky doterajšej právnej úpravy, oddeľovať občiansko-právne vzťahy od verejného práva, stanovuje limity zodpovednosti a stanovil tiež jediný vecne príslušný súd na riešenie sporov v tejto oblasti na Slovensku. Je ním Okresný súd v Nitre a ako odvolací Krajský súd v Nitre.

O aktuálnom stave prípravy projektu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice informoval Tomáš Vavruška z JESS. Povedal, že projekt sa nachádza v predprípravnej etape, kde je hlavnou aktivitou proces posúdenia vhodnosti umiestnenia nového zdroja.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.