Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonec s rúškom - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Japonec s rúškom Foto: SITA/AP Photo/Mark Baker
1. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonský premiér: Ľudom nehrozí nebezpečenstvo ak dodržia naše pokyny

Japonský premiér uistil obyvateľov, že pri dodržaní stanovených predpisov im nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Naoto Kan zároveň odmietol rozšírenie dvadsaťkilometrovej evakuovanej zóny okolo elektrárne ako odporúčali niektorí experti. Japonská armáda začala systematicky zbierať telá obetí prívalovej vlny tsunami, ktorá pred tromi týždňami zasiahla pobrežie po zemetrasení.

„V Japonsku požadujeme od ľudí, aby dodržiavali pravidlá stanovené úradmi, pretože ak tak neurobia, nebude to mať pre nich žiadne zdravotné dôsledky (z rádioaktivity, pozn),“ prehlásil Kan na tlačovej konferencii.

Rozšírenie evakuačnej zóny nemáme v pláne, tvrdí vláda

K rozšíreniu zóny vyzvala pred dvomi dňami Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Japonská vláda však aj doteraz toto rozšírenie odmietala ako neopodstatnené. Vydala iba opatrenia ako je zákaz vývozu zeleniny a mlieka z prefektúr neďaleko Fukušimy alebo doporučenia nepoužívať vodu z kohútikov pre kojencov.

„Vláda vyzvala všetkých odborníkov, aby situáciu v elektrárni stabilizovali. Zatiaľ sa tak však nestalo. Nedá sa jednoznačne povedať, kedy bude elektráreň stabilizovaná, ale urobíme pre to maximum,“ zdôraznil premiér, ktorý plánovanú návštevu zasiahnutých oblastí presunul na sobotu.

Japonská armáda dnes za účasti polície, pobrežnej stráže a podpory amerických vojakov začala s rozsiahlym vyhľadávaním a zberom tiel obetí tsunami poblíž pobrežia, ktoré vlna zasiahla. Akcie sa zúčastňuje 18.000 mužov z japonskej a 7.000 z americkej strany. Väčšia časť pátrania sa zameriava na najviac zasiahnutý úsek pobrežia a blízkeho vnútrozemia v troch prefektúrach. Stále sa hľadá asi 16.400 ľudí, doteraz sa našlo asi 11.500 obetí. Evakuovaná zóna okolo elektrárne je kvôli radiácii z pátrania vylúčená. Úrady predpokaldajú, že sa v nej nachádza asi 1.000 obetí.

Rozpor v údajoch o miere rádioaktivity

Technici firmy TEPCO, ktorá poškodenú elektráreň Fukušima prevádzkuje, zrejme opäť nesprávne merali uniknutú rádioaktivitu. Zamorenie podzemnej vody pod elektrárňou izotopom jódu je vraj v skutočnosti omnoho nižšie ako TEPCO uvádzalo vo štvrtok. Oznámil to dnes japonský úrad pre bezpečnosť jadrových reaktorov NISA.

„Údaje ich izotopovej analýzy nám prišli značne podozrivé. Počkáme si na výsledky nového merania, “ uviedol hovorca NISA.

Voda pod elektrárňou logicky zamorená je, ale zrejme nie v koncentrácii desaťtisíckrát presahujúcej normu ako uviedlo TEPCO vo štvrtok. Firma dnes priznala, že môže ísť o závadu na počítačovom programe, ktorý výsledky merania vyhodnocuje. Medzinárodní odborníci v tejto situácii doporučili radšej zverejňovať menej alebo žiadne informácie, ktoré môžu spôsobovať paniku, než zverejňovať nesprávne.

TEPCO zverejnilo výrazne nesprávne údaje o nameranej rádioaktivite už minulú nedeľu, keď uviedlo, že zamorená voda v budove druhého bloku Fukušimy vydáva desaťmiliónkrát vyššie žiarenie než normálne. Odborníci po dôkladnom premeraní zistili stotisícnásobok normálu. To je síce stále vysoká hodnota, ale už nie tak šokujúca ako pôvodne uvedená.

Od nehody spôsobenej vlnou tsunami po zemetrasenie je koncern TEPCO opakovane kritizovaný za svoju informačnú politiku a to aj vládou, ktorá vraj zvažovala možnosť jeho zoštátnenia. Premiér Kan dnes ale takúto variantu jasne zamietol. „TEPCO musí fungovať ako súkromná spoločnosť. Možno ju budeme musieť podporiť, ale v zásade myslím, že TEPCO musí byť jednoznačne súkromná firma,“ povedal.

Vláda podla neho predpokladá, že TEPCO bude nútené vyplatiť odškodné za škody z radiácie. Práve v tomto ohľade by vláda mohla spoločnosti pomôcť nejakou formou záruk, naznačil.

Stabilizačné práce na havarovanej elektrárni pokračujú. Robotníci dnes znova striekajú na trosky špeciálnu umelú živicu. Cieľom akcie je zabrániť, aby vietor z trosiek roznášal rádioaktívny prach. Vo štvrtok sa musel postrek živice predčasne ukončiť z dôvodu dažďa.

Vo štvrtok bol zároveň v elektrárni zaznamenaný bizarný prípad. Istý dvadsaťpäťročný nezamestnaný sa pokúšal preniknúť k prvému energobloku Fukušimy. Robotníci, ktorí tam pracovali mu však v tom zabránili. Muž teda odišiel k druhému energobloku, autom prerazil uzavreté dvere a potom asi desať minút krúžil sem a tam po priestranstve než ho polícia zadržala. Ako dôvod tohto počínania potom uviedol, že chcel „upozorniť na seba a na svoju situáciu.“

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.