Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. decembra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonsko takmer zdvojnásobilo odhad nákladov na haváriu vo Fukušime

„Zatiaľ nepredpokladáme, že by sa náklady mali ďalej zvyšovať. Nový zdroj a nepredvídateľné faktory ale môžu viesť k ich nárastu,“ upozornilo ministerstvo. V predchádzajúcej prognóze z roku 2013 úrad náklady odhadoval na 11 biliónov jenov.

Nová prognóza predpokladá, že odškodné vyplácané v súvislosti s haváriou bude predstavovať 7,4 biliónov jenov, kým predchádzajúci odhad bol 5,4 biliónov. Náklady na dekontamináciu a vyradenie elektrárne z prevádzky by mali dosiahnuť 12 biliónov jenov, namiesto očakávaných 4,5 biliónov, uviedla agentúra Reuters.

Havária vo Fukušime sa stala v marci 2011 po zemetrasení o sile 9 stupňov, po ktorom nasledovala vlna tsunami. O život vtedy prišlo viac než 15 000 ľudí. Kvôli havárii a úniku radiácie muselo byť evakuovaných 160.000 ľudí, mnohí už sa zrejme nebudú môcť do svojich domovov nikdy vrátiť. Nešťastie bolo najväčšou nukleárnou katastrofou od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyľe v roku 1986.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.