Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Japonsko schválilo novú energetickú politiku, ktorá podporuje využitie jadra

Nová energetická politika ruší pôvodné plány vlády, ktoré predpokladali postupné ukončenie využívania jadra ako energetického zdroja. Pre tento krok sa vláda pôvodne rozhodla potom, ako v marci 2011 ničivé zemetrasenie a následné prívalové vlny cunami poškodili jadrovú elektráreň vo Fukušime a spôsobili najväčšiu jadrovú haváriu na svete od výbuchu v ukrajinskom Čenobyle v roku 1986. Všetkých takmer 50 reaktorov v krajine odstavili a Japonsko začalo veľký objem energie dovážať zo zahraničia. Premiér Šinzó Abe má však v pláne reaktory opätovne uviesť do prevádzky.

V novom Základnom energetickom pláne vláda považuje jadrovú energiu za „významný základný energetický zdroj“, nakoľko zabezpečuje stabilný prísun energie pri nízkych nákladoch. Kritici však poukazujú na to, že havária v jadrovej elektrárni Fukušima bude daňových poplatníkov stáť pravdepodobne niekoľko desiatok miliárd dolárov, prípadne aj viac. V dôsledku kontaminácie širokých oblastí okolo Fukušimy rádioaktívnymi látkami muselo po havárii opustiť svoje domovy približne 130.000 ľudí.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.