Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
japonsko dom
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ syvwlch (licencia Creative Commons)
18. augusta 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonsko má v pláne nahradiť staré jadrové reaktory v Európe

Na základe dvojročnej vedeckej štúdie plánuje Japonsko vyvinúť moderné jadrové reaktory. Životnosť má dosiahnuť 80 rokov, pričom čas potrebný na výstavbu by nemal prekročiť 30 mesiacov. Štát poskytne polovicu potrebných finančných prostriedkov.

Predmetom výskumu sú dva typy reaktorov. Varný a tlakovodný. Ich inštalovaný výkon by mal dosahovať 1.700 – 1.800 MW. Reaktory majú ako palivo využívať vysoko obohatený urán. V porovnaní s klasickými reaktormi ho tak spotrebujú v menších množstvách. Súčasťou projektu sú okrem štátu aj tri priemyselné firmy: Toshiba Corp, Mitsubishi Heavy Industries a Hitachi Nuclear Energy.

Za jadrovým výskumom sa skrývajú silné exportné ambície. Primárnym trhmi sa majú stať najmä USA a krajiny Európy. Očakáva sa, že v roku 2050 bude v rámci týchto regiónov i samotného Japonska potrebné vymeniť približne 270 jadrových reaktorov. Každý nový by mal mať inštalovaný výkon 1.800 MW, informuje Bloomberg. Tokio sa v snahe expandovať snaží uspieť aj na trhoch vÁzii a Blízkom východe, kde výrazne rastie dopyt po energii z jadra.

Japonsko sa zaraďuje medzi svetových lídrov v jadrovej energetike. Energia z jadra pokrýva 29 % spotreby elektriny v krajine, uvádza Svetová jadrová asociácia (WNA). Od roku 1973 sa jadrová energia považuje za národnú strategickú prioritu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.