Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonsko kvôli komplikáciám prehodnocuje plán stabilizácie Fukušimy

Spoločnosť TEPCO zrejme bude musieť prehodnotiť plán stabilizácie jadrovej elektrárne Fukušima. Pôvodný plán sťažuje veľké množstvo rádioaktívnej vody. Objavenie veľkého množstva uniknutej vody, podľa Reuters o objeme olympijského plaveckého bazéna, prinútilo úrady upustiť od pôvodných plánov a sústrediť sa na spôsob, ako zastaviť stúpajúcu hladinu unikajúcej rádioaktívnej vody, ktorá podľa expertov ohrozuje aj podzemnú vodu a pobrežie Tichého oceánu.

Prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO a japonská úrad pre jadrovú bezpečnosť zatiaľ oficiálne trvajú na pôvodom pláne stabilizovať elektráreň a priviesť jej reaktory do stavu „chladného odstavenie“ do budúceho januára. Tento plán je však podľa niektorých odborníkov príliš optimistický.

V súvislosti s reaktorom 1 sa pritom vyskytlo niekoľko nových skutočností. Palivo reaktoru sa údajne roztavilo už 16 hodín po zemetrasení a materiál klesol na dno tlakovej nádrže v jadre reaktora, oznámila spoločnosť TEPCO.

Robot vyslaný do budovy reaktoru v piatok radiáciu 2000 milisievertov za hodinu. Pri tejto úrovni sa pracovníci nesmú zdržiavať v priestoroch dlhšie než osem minút.

Vo fukušimskej elektrárni v sobotu skolaboval a následne zomrel prvý pracovník. Spoločnosť TEPCO informovala, že jeho smrť nesúvisela s rádioaktivitou ale pravdepodobne vyčerpaním.

Text: ČTK, energia

Foto: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.