Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadro - veza
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Chladiaca veža jadrovej elektrárne. Foto: SITA/AP Photo/Mel Evans.
19. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Japonsko: Jadrové reaktory budú v prevádzke maximálne 60 rokov

Hovorca japonskej vlády Osamu Fudžimura uviedol, že aj keď detaily v rámci tohto plánu sa ešte dolaďujú, životnosť reaktorov by mala byť v princípe 40 rokov s možnosťou iba jedného predĺženia o 20 rokov. Aj to však chce vláda povoliť len v prípade splnenia prísnych podmienok. Uzatvorenie reaktorov po 40-ročnej prevádzke by tak bolo v súlade s návrhom ministra životného prostredia Góšiho Hosona zo začiatku januára.

Japonsko má celkovo 54 jadrových reaktorov, z toho reaktory v problematickej elektrárni Fukušima už prekonali 40-ročnú hranicu a ďalšími sú Tsuruga a Mihama v strednom Japonsku. Podľa agentúry Reuters mnohé ďalšie však čoskoro tento limit dosiahnu.

Zástupcovia japonskej vlády 6. januára informovali, že v najbližších mesiacoch pripraví Tokio návrh zákona, na základe ktorého by sa už po 40 rokoch v prevádzke museli reaktory vyradiť. Niektoré japonské médiá už vtedy naznačili, že dodržať 40-ročný limit môže byť problém, pretože v takom prípade by Japonsku hrozil nedostatok elektrickej energie. Dodali, že vláda pravdepodobne umožní predĺženie prevádzky starších reaktorov, ak testy potvrdia ich bezpečnosť. Inak by sa do roku 2020 muselo odstaviť 18 reaktorov a ďalších 18 do roku 2030.

Zdroj: TASR

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.