Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň Fukušima - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Fukušima v Japonsku. Foto: TASR / AP Photo / Kyodo News.
17. októbra 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonsko: Ďalšie zemetrasenie pri jadrovej elektrárni Fukušima by mohlo spôsobiť katastrofu

Ak by okolie jadrovej elektrárne znovu zasiahlo zemetrasenie, mohla by z poškodeného štvrtého reaktora uniknúť chladiaca kvapalina a palivové tyče by sa roztavili. Do dvoch hodín by sa začali rozpadať a do ôsmich rozpúšťať, čo by spôsobilo vysokú radiáciu. Japonská agentúra dospela k takýmto záverom na základe počítačovej simulácie.

Simulácia vychádzala z predpokladu, že nové otrasy poškodia nádrž s chladiacou vodou, v ktorej je v poslednom podlaží reaktorovej budovy umiestnené vyhorené palivo. Akonáhle by po zemetrasení voda z chladiacej nádrže odtiekla cez praskliny, tyče by sa začali prehrievať a uvoľňovať rádioaktivitu. Do ôsmich hodín by ich teplota mohla dosiahnuť 2.800 stupňov Celzia.

Odhad je súčasťou rozsiahlej štúdie, ktorá analyzuje aj desiatky iných katastrofických scenárov. Vyplýva z nej, že štyri mesiace po ukončení spevňovacích prác na poškodenom reaktore je situácia v okolí stále nestabilná.

V okolí elektrárne vykonali rozsiahle dekontaminačné práce. Prvý reaktor je pevne pokrytý špeciálnym plastovým obalom, ktorý neprepúšťa rádioaktivitu. S podobným zabezpečením sa počíta aj na ostatných troch reaktorových budovách.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.