Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň Fukušima - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Fukušima v Japonsku. Foto: TASR / AP Photo / Kyodo News.
9. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonsko chce uzavrieť všetky jadrové reaktory staršie ako 40 rokov

Práve reaktory vo Fukušime, ktoré sa začali stavať v roku 1967, patrili v Japonsku k najstarším. Ak by zákon vstúpil do platnosti, bezprostredne by sa dotkol ešte elektrární Curuga a Mihama, ktoré sa začali budovať v roku 1970. Hranici štyridsiatich rokov fungovania sa ale v nasledujúcich rokoch priblíži ešte niekoľko z celkom 54 jadrových reaktorov, ktoré sú momentálne v prevádzke.

Vláda zatiaľ podrobnosti o pripravovanej norme nezverejnila, miestne médiá však špekulujú, že zákon bude obsahovať kľučky, ktoré umožnia aj predĺženie doby fungovania starých reaktorov. Mohli by byť podobné nariadeniam známym zo Spojených štátov amerických, kde reaktory fungujú na základe licencie platnej 40 rokov. Prevádzkovateľ však musí po splnení podmienok požiadať o predĺženie licencie až o 20 rokov. Na základe predĺženej licencie momentálne v USA funguje 66 z celkom 104 jadrových reaktorov.

V Japonsku zatiaľ žiadne pravidlá ohľadom doby prevádzky reaktorov neexistovali, ak by sa však pripravované obmedzenie striktne uplatňovalo, znamenalo by to pre japonskú energetiku veľký problém. Do roku 2020 by sa zastavilo 18 reaktorov a ďalších 18 by prevádzku ukončilo do roku 2030. Nedostatok elektriny pritom Japonci silno pocítili už vlani, kedy začali v súvislosti s fukušimskou katastrofou prebiehať vo všetkých elektrárňach bezpečnostné previerky. Kvôli odstávke reaktorov v priebehu testov v súčasnosti pracuje v celej krajine len šesť reaktorov.

O budúcnosti jadrovej energetiky sa v Japonsku intenzívne debatuje od marca 2011, kedy fukušimskú elektráreň zaplavila vlna tsunami a spôsobila najväčšiu jadrovú katastrofu v dejinách krajiny. Odstraňovanie následkov havárie, kvôli ktorej muselo byť evakuovaných takmer 100.000 ľudí, potrvá desiatky rokov. Japonsko má ako hospodársky vyspelá a ľudnatá krajina obrovskú spotrebu energie a k jadrovej energetike zatiaľ nemá žiadnu alternatívu.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.