Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrove centrum
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / pppspics (licencia Creative Commons)
11. augusta 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonsko chce expandovať v jadrovej energetike

Japonsko sa môže stať globálnym jadrovým hráčom. Spoločnosti Toshiba, Hitachi a Mitsubishi Heavy Industries sa zamerajú na krajiny Blízkeho východu s rastúcimi energetickými potrebami. Spoliehať sa budú tiež na intenzívnu podporu vlády.

Impulzom pre ambície v oblasti obchodu s jadrovými technológiami bola prehra Japonska v decembri 2009 v jadrovom tendri Spojených arabských emirátov (SAE), informuje Bloomberg. Víťazom verejnej súťaže v hodnote 20 mld. dolárov sa stala Južná Kórea. Dôvodom neúspechu bola podľa firiem nevýrazná podpora politických elít, ktorá sa stala kľúčom k úspechu konkurenta. Vládny kabinet sa po konzultáciách s predstaviteľmi priemyslu rozhodol pre koordinovaný postup. V júni 2010 prijal Národný plán rastu, uzatvára Financial Times.

Trh s jadrom čelí v Japonsku mnohým prekážkam. Jedným z problémov je fragmentácia priemyslu. Okrem troch výrobcov atómových reaktorov doň patria obchodné firmy a prevádzkovatelia, ktorí majú veľké slovo v procese projektovania. V neposlednom rade rozhoduje cena. Ako ďalej uvádza FT, Južná Kórea ponúkla SAE výstavbu jadrových reaktorov v priemere o 20 % lacnejšie než japonský konkurent.

Energia z jadra pokrýva 29 % spotreby elektrickej energie v Japonsku, uvádza Svetová jadrová asociácia (WNA). Krajina tak patrí k lídrom. Prvý reaktor sa spustil do prevádzky v roku 1966. Jadrová energetika je národnou strategickou prioritou od roku 1973, uzatvára WNA.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.