Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
teplomer - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Teplomer. Foto: (c) SITA/AP Photo/Michael Probost.
7. mája 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Japonsko čaká po odstavení posledného jadrového bloku „horúce“ leto

Japonsko, ktorého hrubý domáci produkt dosahuje ročne viac ako 5 biliónov USD (3,8 bilióna eur), už desaťročia závisí od výkonov jadrových elektrární. Na výrobe elektrickej energie v Japonsku sa podieľajú najmenej 30 %.

Tokijský denník Asahi napísal, že nálada verejnosti kolíše medzi dvoma obavami. Japonci sa boja nespoľahlivosti jadrových elektrární, ale aj toho, či môžu žiť bez nich. Vláda podľa denníka predpokladá, že do polovice mesiaca vypracuje odhad nedostatku elektrickej energie cez leto a potom zverejní plán, ktorý bude obsahovať aj povinné znižovanie jej spotreby.

Podľa odborníkov však nedostatok elektriny v krajine počas nadchádzajúceho leta bude oveľa väčší než vlani. Pred rokom totiž ešte išli na plný výkon viaceré jadrové bloky. Poukazujú na to, že dlhodobý výpadok povedie k rastu cien elektrickej energie. Ak sa však k tomu pripočíta aj silný jen, ktorý ovplyvní výrobu firiem, dá sa predpokladať, že sa mnohé rozhodnú presunúť produkciu do zahraničia. Centrálna banka v stanovisku k situácii uviedla, že nedostatok elektriny môže výrazne ovplyvniť letné počasie. Vysoké teploty môžu mať vplyv na objem produkcie firiem. Avšak netreba kalkulovať len s bezprostredným vplyvom nedostatku energie. Treba brať do úvahy aj jej strednodobý a dlhodobý vplyv na japonskú ekonomiku.

Vlani v lete bolo Japonsko bez výpadkov v dodávke elektrickej energie. Prispeli k tomu aj obyvatelia, ktorí zostávali večer bez elektrického osvetlenia. Závody pracovali počas víkendov. Mnohé veľké firmy zopakujú vlaňajšie úsporné opatrenia, a ďalšie si budú vyrábať elektrickú energiu vlastnými kapacitami.

Podľa informácie Združenia japonských výrobcov elektrickej energie, krajina mala naposledy všetky reaktory odpojené od siete práve v máji pred 22 rokmi.

Zdroj: TASR, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.