Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
\N
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
\N
9. mája 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Japonsko by mohlo nahradiť jadrovú energiu geotermálnymi zdrojmi

Po minuloročných marcových udalostiach sa zmenil sa aj postoj krajiny k rozvoju jadrovej energie a v súčasnosti dochádza k odstaveniu všetkých jadrových reaktorov (spôsobom, že doteraz nebol žiadny z reaktorov opätovne uvedený do prevádzky po plánovanej odstávke). Teraz, keď je Japonsko bez jadra, vzniká pre krajinu otázka ako nezvyšovať emisie a nebyť závislá od  fosílnych palív. Riešením by mohli byť miestne rozsiahle geotermálne pramene. Odhady hovoria o využiteľnom výkone až 23,47 GW.  Veľa z nich sa však nachádza v národných parkoch, čo by mohlo spôsobiť problémy pri ich využívaní.

„V Japonsku sa v súčasnosti z geotermálnych zdrojov generuje elektrická energia z 0,5 GW, krajina má však oveľa väčší potenciál – až takmer 23,5 GW. Je zrejmé, že veľa zdrojov sa nachádza v národných parkoch a obľúbených turistických oblastiach, no ich potenciál by sa mala krajina využiť v čo najväčšej miere,“ povedal James Corbett, editor The Corbett Report.

Okrem využitia geotermálnych prameňov, krajina by mohla využiť aj ďalšie OZE, potenciál má slnečná energia, ktorá by mohla produkovať elektrinu z 3,5 GW, veterné elektrárne, ktorých súčasný inštalovaný výkon dosahuje približne 2,5 GW, a energia morského prílivu, ktorá je však stále len v štádiu výskumu.

Podľa posledných štatistík, Japonsko bude musieť začať konať. Odhady hovoria o zvyšujúcom sa dopyte po rope. Denne ide o objem 4,5 mil. barelov, tzn. zvýšené náklady v objeme 100 miliónov dolárov. Pre krajinu, ktorej ekonomika zápasí s ťažkosťami, to nie je najlepšia správa. Japonské ministerstvo financií uviedlo, že schodok vzrástol o 50 mld. dolárov z dôvodu ďalšieho importu paliva (vrátane skvapalneného zemného plynu LNG), ktoré by malo kompenzovať výpadok jadrovej energie.

V súčasnosti Japonsko využíva 8 % energie z OZE, no do roku 2030 plánuje podiel zvýšiť na viac ako 25 %. Ak by krajina aj splnila stanovený cieľ, podľa viacerých odborníkov i tak existuje možnosť návratu späť k jadrovej energii. V rozhovore pre RT.com to potvrdil aj Dr. Howard Hayden, profesor fyziky na Universite v Connecticute: „Japonsko trpí nedostatkom elektriny, niektoré továrne obmedzili svoju prevádzku a import zdrojov stojí krajinu veľa financií,“ hovorí. „Nakoniec bude musieť krajina opäť spustiť väčšinu svojich reaktorov. V prípade hrozby prílivovej vlny ich prípadne ihneď úplne vypnú, alebo budú reaktory chrániť múry z nových odolných materiálov,“ dodáva.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.