Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skTASR

Japonskej firme TEPCO hrozia náklady na kompenzácie za vyše 16 mld. eur

Japonská vláda musela pre únik radiácie zo zemetrasením a následnými cunami zasiahnutej elektrárne evakuovať ľudí žijúcich v okruhu 20 km. Navyše dnes oznámila, že opustiť domovy by mali aj ďalší ľudia. Podľa vládneho vyhlásenia by tak mali do mesiaca urobiť obyvatelia žijúci v okruhu väčšom než 30 km od Fukušimy.

Hodnota akcií spoločnosti TEPCO klesla od zemetrasenia z 11. marca už o 75 %. Analytici medzitým odhadujú, aké hodnoty dosiahnu finančné náklady spojené s haváriou jadrovej elektrárne vzhľadom na bezprecedentný rozsah problému a zatiaľ stále neistú výšku pomoci od vlády.

Podľa JP Morgan by TEPCO mohlo len za minulý obchodný rok, ktorý sa skončil 31. marca, čeliť mimoriadnym nákladom v dôsledku záchranných prác na elektrárni a obnovovaní dodávok elektriny vo výške 554 miliárd jenov a do konca súčasného obchodného roka by tieto náklady mohli dosiahnuť ďalších 600 miliárd jenov. Ešte vyššie by však podľa banky mohli byť náklady na kompenzácie pre miestne komunity, ktoré museli pre únik radiácie z elektrárne opustiť domovy. Tie by mohli dosiahnuť okolo 2 biliónov jenov.

Všetko však bude závisieť od toho, ako sa bude interpretovať zákon riešiaci takéto udalosti. „Kľúčové pri rozhodovaní o výške kompenzácií bude, či poškodenie jadrovej elektrárne Fukušima sa bude považovať za neovplyvniteľnú prírodnú katastrofu,“ povedal analytik JP Morgan Tomohiro Džikihara. Podľa japonských zákonov totiž prevádzkovateľ jadrových zariadení môže byť oslobodený od platenia kompenzácií za škody spôsobené poškodeným reaktorom, ak k nehode došlo v dôsledku „prírodnej katastrofy mimoriadneho rozsahu“. Vláda však ešte nerozhodla, či zemetrasenie s magnitúdom 9 a následné obrovské vlny cunami bude takto klasifikovať.

Informovala o tom agentúra Reuters.

(1 EUR = 122,26 JPY)

Copyright © TASR 2011

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.