Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň Fukušima - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Fukušima v Japonsku. Foto: TASR / AP Photo / Kyodo News.
18. januára 2012 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Japonské Tepco po vyše 30 rokoch zvyšuje ceny elektriny

Ničivé zemetrasenie a následné vlny cunami z 11. marca minulého roka, ktoré poškodili jadrovú elektráreň Fukušima, viedli k uzatvoreniu 15 zo 17 jadrových elektrární. Firma Tepco preto musela zvýšiť produkciu elektriny z tepelných elektrární, čo jej zvýšilo náklady na nákup uhlia, zemného plynu a ropy. Spoločnosť už oznámila, že do konca marca, keď skončí jej finančný rok, budú dodatočné náklady na palivá predstavovať zhruba 830 miliárd jenov (8,53 miliardy eur). Navyše, spoločnosť čelí žiadostiam o odškodné za jadrovú krízu v hodnote takmer 100 miliárd USD (78,93 miliardy eur). Odškodné sa týka obyvateľov, ktorí museli opustiť domovy, ako aj firiem, ktoré havária jadrovej elektrárne poškodila. Zvýšenie cien by jej malo priniesť zhruba 400 miliárd jenov.

Podľa zástupcov japonských firiem však krok spoločnosti Tepco ešte viac zníži ich konkurencieschopnosť. Japonské podniky už teraz platia viac za energie než ich konkurencia z Číny a Kórejskej republiky a podľa výskumného inštitútu Daiwa Institute od Research z augusta 2011 zhruba 20-% zvýšenie cien elektriny môže zredukovať priemyselnú produkciu o 4,7 % a hrubý domáci produkt (HDP) približne o 1,4 %.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.