Japonské elektrárne žiadajú banky o úvery, investori ich dlhopisy nechcú
Elektrárenské podniky zaznamenali vysoký rast energetických nákladov potom, ako väčšinu jadrových elektrární nechala vláda po havárii Fukušimy odstaviť. Predajom firemných dlhopisov s cieľom získať financie na krytie zvýšených nákladov si však nepomôžu, pretože väčšina investorov nemá o obligácie firiem, ktorých budúcnosť je neistá, záujem.
Podľa japonských médií najväčšie banky ako Mizuho Corporate Bank či štátna Rozvojová banka Japonska zvažujú poskytnutie úverov za približne 550 miliárd jenov (4,74 miliardy eur) elektrárenskej spoločnosti Tohoku Electric Power. Spoločnosť zabezpečuje dodávky elektriny práve v regióne najviac zasiahnutom zemetrasením a vlnami cunami z 11. marca.
Japonská tlačová agentúra Jiji uviedla, že aj spoločnosť Kansai Electric Power, ktorá pokrýva Osaku a okolie, požiadala banky o úver za približne 500 miliárd jenov. Tá však informáciu odmietla. Spoločnosť Tohoku zasa informovala, že plánuje požiadať banky o úvery, zatiaľ však tento krok neurobila. Úvery ale získala spoločnosť Chubu Electric Power. Od Rozvojovej banky Japonska a ďalších troch bánk dostala úver za 350 miliárd jenov. Chubu, ktorá pokrýva elektrinou mesto Nagoja a okolie, musela začať viac využívať fosílne zdroje potom, ako na žiadosť vlády v máji odstavila jadrovú elektráreň Hamaoka.
„Čo sa týka vydávania dlhopisov, firmy budú musieť počkať aspoň do septembra či októbra,“ povedal analytik v Deutsche Securities Akihito Murata. Trhy podľa neho chcú poznať výsledky parlamentnej diskusie o vládnom programe pomoci spoločnosti Tokyo Electric Power (prevádzkuje poškodenú jadrovú elektráreň Fukušima) pri vyplácaní kompenzácií za haváriu elektrárne. Firme sa podarilo ešte koncom marca získať od najväčších bánk mimoriadne úvery za 2 bilióny jenov.
Informovala o tom agentúra Reuters.
(1 EUR = 115,98 JPY)
Copyright © TASR 2011