Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. septembra 2015 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonská vláda zrušila evakuáciu mesta po katastrofe vo Fukušime

Naraha sa sobotným rozhodnutím stala prvým zo siedmich miest a obcí, ktorým bola nariadená evakuácia. Obyvateľstvo muselo odísť kvôli nebezpečenstvu radiačného zamorenia v dôsledku jadrovej havárie vo Fukušime. Tamojšiu elektráreň v marci 2011 vážne poškodilo zemetrasenie a hlavne následné tsunami. Masívny únik rádioaktivity spôsobil roztavenie jadra troch reaktorov.

Vláda teraz oznámila, že rádioaktivita v oblasti Narahy, ktorá leží asi 20 kilometrov južne od fukušimskej elektrárne, po dekontaminačných opatreniach už klesla na bezpečnú úroveň. Hoci prieskum uskutočnený úradmi ukazuje, že 53 % evakuovaných osôb sa buď nemieni do mestečka vrátiť nastálo alebo sa ešte nerozhodli. Niektorí sa stále boja radiácie, iní si už našli prácu inde.

Od začiatku skúšobného obdobia, ktoré sa začalo v apríli, sa údajne do Narahy vrátilo len asi 100 zo zhruba 2600 rodín. Vláda už vlani zrušila nariadenú evakuáciu v častiach dvoch iných blízkych miest. Počet navrátilcov tam ale zatiaľ dosahuje zhruba polovicu pôvodného obyvateľstva.

Späť domov stále nemôže okolo 100-tisíc ľudí z desiatky miest a obcí v okolí zničenej elektrárne. Vláda dúfa, že bude možné zrušiť všetky evakuácie – s výnimkou najviac zamorených miest ležiacich blízko elektrárne – do marca 2017. Mnohí z evakuovaných ale tento zámer kritizujú, považujú ho za snahu presvedčiť svet o obnove Fukušimy pred olympijskými hrami v Tokiu v roku 2010.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.