Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonec s rúškom - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Japonec s rúškom Foto: SITA/AP Photo/Mark Baker
20. apríla 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonská vláda zakáže prístup do okolia Fukušimy

Japonská vláda plánuje vydať nariadenie, ktorým oficiálne zakáže obyvateľom prístup do okolia jadrového zdroja Fukušima 1 s cieľom ochrany ich zdravia. Vláda už dnes zo zdravotných dôvodov zakázala jesť morské úhory ulovené neďaleko pobrežia prefektúry Fukušima.

V okruhu 20 kilometrov od elektrárne žilo zhruba 80.000 ľudí. Vláda ich evakuovala potom, čo ničivá vlna tsunami – vyvolaná zemetrasením so silou 9 stupňov Richterovej škály – v marci poškodila chladiaci systém fukušimských reaktorov a z elektrárne začala unikať radiácia. Po vyprázdnení oblasti však prístupové cesty neboli zablokované a polícia stráži iba na hlavných cestných ťahoch, takže sa časť evakuovaných začala vracať.

Úrady varujú, že ľudia pri návrate do vyľudnenej oblasti riskujú zdravotné následky. Polícia ale zatiaľ vstup do oblasti zakázať nemôže a nemôže zaň ani dávať pokuty. Vláda preto zvažuje schválenie zvláštneho zákona, ktorý by prístup do okolia elektrárne pod hrozbou pokuty zakázal, informoval dnes hovorca kabinetu Jukio Edano.

Vláda sa rovnako obáva, že by zdravie obyvateľov z okolia elektrárne mohli mohol ohroziť rádioaktívny jód a cézium z tiel morských rýb. V uplynulých dňoch sa ukázalo, že úroveň radiácie v telách týchto rýb výrazne prevyšuje povolené hodnoty. Úrady preto podľa agentúry AFP zakázali jesť úhorov ulovených neďaleko elektrárne.

Podľa medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) je únik radiácie z Fukušimy najhorší od katastrofy jadrovej elektrárne v Černobyle pred 25 rokmi. Odborníci MAAE ale predpokladajú, že to najhoršie už má Japonsko za sebou a celkové množstvo uniknutých rádioaktívnych častíc sa oproti súčasnosti zvýši už len veľmi málo.

Potom, čo tsunami vyradila z prevádzky chladiaci systém vo Fukušime, sa v niekoľkých reaktoroch zrejme roztavili palivové tyče. Spoločnosť  TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkovala, predpokladá, že sa podarí zariadenie zabezpečiť a uzavrieť do 9 mesiacov.

Pri marcovej katastrofe zahynulo asi 14.000 ľudí, rovnaký počet je stále nezvestných. V núdzových ubytovacích zariadeniach je stále ešte viac než 130.000 ľudí. Japonská vláda odhaduje, že hmotné škody po marcovej katastrofe by mohli dosiahnuť 300 miliárd amerických dolárov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.