Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Japonský premiér Jošihiko Noda
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Japonský premiér Jošihiko Noda. Foto: SITA/AP Photo/Koji Sasahara
31. januára 2012 Jadrová energia od Energia.skTASR

Japonská vláda schválila limit na životnosť jadrových reaktorov

Japonsko momentálne nemá stanovený limit, ktorý by určoval, ako dlho smie byť jeho 54 jadrových reaktorov v prevádzke. K zmenám vládu donútila havária jadrovej elektrárne Fukušima, ktorú poškodili najmä prílivové vlny tsunami po zemetrasení 11. marca minulého roka.

Životnosť reaktorov sa bude predlžovať len výnimočne

Keďže niektoré reaktory už limit prekonali a mnohé ďalšie ho dosiahnu v najbližších rokoch, návrh zákona, ktorý ešte musí schváliť parlament, v určitých prípadoch počíta s predĺžením licencie. Kritici to považujú za obchádzanie 40-ročného limitu, vláda však uviedla, že predĺženie bude zriedkavé a bude ho možné poskytnúť len pri splnení prísnych bezpečnostných noriem.

Jadrová energia ustupuje, ale nestráca svoj význam

Japonská vláda v rámci novej energetickej stratégie plánuje postupne znižovať závislosť od jadra a viac využívať alternatívne zdroje, no premiér Jošihiko Noda povedal, že v prechodnom období sa krajina bez jadrovej energie nezaobíde. Preto je podľa neho nevyhnutné spustiť reaktory, ktoré prejdú bezpečnosťou kontrolou, opätovne do prevádzky.

Z 54 reaktorov sú dnes v prevádzke len tri a vláda sa obáva, že krajine bude hroziť vážny nedostatok elektrickej energie. Jeden z troch spomínaných reaktorov totiž na budúci mesiac odstavia pre pravidelnú kontrolu a do konca apríla nebude v krajine fungovať ani jeden z reaktorov.

Medzinárodná inšpekcia MAAE

Vláda sa preto spoliehala na správu inšpekčného tímu z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorý v týchto dňoch preveril dva reaktory v elektrárni Ohi v prefektúre Fukui na západe Japonska. Reaktory prešli záťažovými skúškami, ktoré mali určiť, či vydržia zemetrasenie a vlny tsunami.

MAAE mala zároveň stanoviť, či japonské záťažové skúšky sú v súlade s jej štandardmi. V predbežnom hodnotení, ktoré tím inšpektorov agentúry zverejnil dnes, agentúra uznala, že japonské záťažové skúšky, kľúčové na obnovenie prevádzky elektrární, sú „v súlade s bezpečnostnými štandardmi MAAE“.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.