Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
4. mája 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonská firma TEPCO zaplatí za Fukušimu 2 bilióny jenov

Japonská vláda sa chystá požiadať energetiku Tokyo Electric Power (TEPCO), aby pokryla polovicu z celkových náhrad škôd po havárii vo svojej fukušimskej jadrovej elektrárni. Celková suma sa odhaduje na 4 bilióny jenov (32 miliard eur), napísali dnes japonské noviny Asahi šimbun. Hovorcovia spoločnosti sa k tomu zatiaľ odmietli vyjadriť.

Podľa novín má TEPCO splatiť dva bilióny jenov v priebehu desiatich rokov a ostatné jadrové elektrárne v okolí majú zaplatiť zvyšok. V rámci dohody taktiež vládny fond odkúpi prioritné akcie spoločnosti za 1,6 biliónov jenov.

Noviny sa odvolávajú na vládny plán, ktorým sa zrejme určí aj strop záväzkov jednotlivých podnikov.

Podľa novín predstavuje výrazný posun v zložitej situácii. Vláda, vedenie TEPCO a veriteľské banky viedli ostré jednania o tom, ako zariadiť, aby prevádzkovateľ problematickej elektrárne vo Fukušime mohol splácať účet za náhrady škôd a ostal pritom súkromnou firmou.

Od jadrovej havárie sa spoločnosti TEPCO výrazne zvýšila úroková miera obligácií práve kvôli obavám z vyhliadky nekončiacich záväzkov firmy. A jej tržná hodnota klesla o tri štvrtiny na osem miliárd dolárov.

Z 200 miliárd jenov, ktoré má TEPCO podľa návrhu platiť ročne, by približne 16 % mal predstavovať zvýšenie cien elektriny. Druhou polovicou do celkovej sumy zaplatí Kansai Electric Power a sedem ďalších operátorov v jadrovej energetike. Podľa správ sa suma rozdelí podla podielu na výrobe elektriny, uviedla agentúra Reuters.

Text: ČTK, energia

Foto: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.