Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. augusta 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonská firma TEPCO čelí kvôli Fukušime v USA ďalšej žalobe

Medzi žalujúimi sú prevažne americkí vojaci, ktorí pôsobili v zasiahnutej zóne okolo Fukušimy. Požadujú vytvorenie fondu v hodnote piatich miliárd dolárov na pokrytie výdavkov, ktoré sú pre nich údajne nutné kvôli fyzickej a duševnej újme a ekonomickým stratám, ktoré utrpeli.

Zemetrasenie so silou deväť stupňov a následná prívalová vlna cunami pripravily 11. Marca 2011 v Japonsku o život takmer 19 000 ľudí a spôsobili najväčšie nukleárne nešťastie vo svete od havárie v ukrajinskom Černobyle v roku 1986. Prírodná katastrofa vyradila vo Fukušime z prevádzky chladiace systémy elektrárne, jadrá troch reaktorov sa roztavili a do vzduchu, pôdy a do mora sa uvoľnili rádioaktívne častice. Únik radiácie vo Fukušime si vyžiadal evakuáciu asi 160 000 osôb.

Firma TEPCO čelí obvineniu, že jadrová katastrofa bola spôsobená chybami v návrhu, stavbe a údržbe elektrárne Fukušima. Žiadne úmrtie však nebolo pripísané radiácii, napísala agentúra AFP.

Podobná žaloba bola podaná už v roku 2013. Aj v tomto prípade boli žalujúcimi americkí vojaci, ktorí po havárii v elektrárni prišli pomáhať do Japonska. Uvádzali, že spoločnosť TEPCO klamala o miere nebezpečenstva, ktorému boli vystavení, a požadovali od nej preto dve miliardy dolárov.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.