Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
28. apríla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Japonská energofirma TEPCO zvýšila ročný prevádzkový zisk o vyše 65 %

Spoločnosť, ktorá je prevádzkovateľom zemetrasením zničenej jadrovej elektrárne vo Fukušime, uviedla, že prevádzkový zisk za obchodný rok 2014/2015 (skončil sa 31. marca), dosiahol 316,5 miliardy jenov (2,43 miliardy eur). Oproti predchádzajúcemu obchodnému roku to znamená rast o 65,4 %.

Vzrástol aj čistý zisk, a to o 2,9 %, pričom dosiahol 451,6 miliardy jenov. Tržby sa zvýšili o 2,6 % na 6,8 bilióna jenov.

Japonské firmy ako TEPCO sú v posledných rokoch vysoko závislé od dovozu energií zo zahraničia, najmä ropy a skvapalneného plynu. Dôvodom je zemetrasenie a následné prívalové vlny cunami v marci 2011, ktoré zničili jadrovú elektráreň vo Fukušime, v dôsledku čoho vláda odstavila aj ostatné jadrové elektrárne v krajine. Jadro bolo pritom dovtedy kľúčovým zdrojom pre výrobu elektrickej energie, keďže Japonsko má veľmi málo nerastných surovín.

Čo sa týka odhadu čistého zisku pre súčasný obchodný rok 2015/2016, spoločnosť TEPCO tieto údaje nezverejnila. Ako uviedla, všetko bude závisieť od toho, kedy bude môcť reaktivovať odstavené jadrové elektrárne.

(1 EUR = 130,09 JPY)

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.