Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. decembra 2016 Jadrová energia od Energia.skSITA

Japonci zatvárajú experimentálny rýchly reaktor. Stál ich viac než 8 miliárd eur

Odstránenie vyhoreného jadrového paliva má trvať do roku 2022. Kompletné vyraďovanie zariadenia ale potrvá až do roku 2047 a vyjde na ďalšie 3 miliardy eur.

Experimentálny reaktor bol v prevádzke celkovo asi 250 dní. Jeho výstavba začala v roku 1986 a mal vytvoriť viac štiepneho materiálu než spotreboval. Poháňať ho malo plutónium, ktoré je odpadovým materiálom z konvenčných atómových elektrární. Tokio doň vkladalo veľké nádeje, keďže Japonsko, nedisponuje žiadnymi zásobami energetických zdrojov a je závislé na dovoze uhlia, ropy aj plynu.

Reaktor bol do prevádzky spustený v roku 1994, ale už v decembri roku 1995 došlo po úniku sodíka v Monju k veľkému požiaru. Reaktor bol následne odstavený až na 15 rokov. V roku 2012 sa zistilo, že prevádzkovateľ neplnil bezpečnostné predpisy a neuskutočnil povinné inšpekcie tisícov komponentov a reštart bloku bol zakázaný. V novembri 2015 národný jadrový úrad rozhodol, že reaktor musí byť prevádzkovať iný operátor alebo ho treba odstaviť. Japonská vláda vypočítala, že reštart reaktora by ju vyšiel na 540 miliárd jenov (asi 4,4 mld. eur).

V tomto roku sa do komerčnej prevádzky podarilo spustiť zatiaľ jediný sodíkový reaktor BN-800, ktorý je inštalovaný na 4. bloku Bielojarskej atómovej elektrárne v Rusku. Vo výskume rýchlych reaktorov chce pokračovať aj Veľká Británia alebo USA.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.