Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň Fukušima - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jadrová elektráreň Fukušima v Japonsku. Foto: TASR / AP Photo / Kyodo News.
13. septembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Japonci už neveria jadrovej energii

Nový japonský premiér Jošihiko Noda povedal, že ak bude miestne obyvateľstvo súhlasiť, vláda po ukončení bezpečnostných kontrol obnoví prevádzku v odstavených jadrových reaktoroch. Z 54 jadrových reaktorov, ktoré má Japonsko k dispozícii, je teraz v prevádzke len 11.

V nedeľu uplynulo pol roka od katastrofálneho zemetrasenia a cunami, pri ktorom bola poškodená jadrová elektráreň Fukušima. Nielen v Japonsku sa potom rozprúdila diskusia o bezpečnosti jadrovej energetiky. Po havárii, ktorá bola najhoršia za posledných 25 rokov, je teraz proti jadru 70 % Japoncov. Domnievajú sa, že je potrebné rozvíjať alternatívne zdroje, a to bez ohľadu na cenu. Zo solárnych a veterných elektrární pochádza len jedno percento elektriny.

Ekologická lobby odporúča zvýšenie kapacity turbín poháňaných vetrom z terajších 2,1 na 56 GW. V prípade solárnych panelov žiada nárast z 3,6 na 57 GW. Greenpeace počíta aj so skutočnosťou, že cena solárnej energie, ktorá je teraz vyššia ako cena elektriny vyrobenej z fosílnych palív, bude s technologickým pokrokom klesať.

„V Európe sa minulý rok cena solárnej energie znížila o viac než 50 % a v nasledujúcich 12 mesiacoch klesne o ďalších 20 %. Existuje ohromná konkurencia, solárne panely vyrába mnoho čínskych spoločností,“ povedal odborník na energetiku z Greenpeace Sven Teske. Japonsko by podľa neho malo do desiatich rokov obmedziť množstvo energie vyrábanej z uhlia o 60 % a o 16 % znížiť kapacitu zariadení, ktoré vyrábajú elektrinu z nafty. Na druhej strane by mohlo dôjsť k zvýšeniu kapacity elektrární využívajúcich zemný plyn.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.