Jana Lütken má väzby na konzorcium, ktoré sa uchádza o zákazku od ČEZ
Záhadná Alseda Data má nejasnú štruktúru vlastníkov. Stojí však za ňou švajčiarska spoločnosť Eurozeta, ktorej konateľkou bola v minulosti Jana Lütken. Táto Češka s dánskym občianstvom žijúca vo Švajčiarsku bola tiež konateľkou americkej spoločnosti Interblue, ktorej slovenská vláda v roku 2008 predala prebytočné emisné kvóty za polovičnú cenu oproti tržnej cene. Škandál pripravil vlani o kreslo dvoch slovenských ministrov, pripomína denník.
V súčasnosti je konateľom Eurozety bývalý príslušník ŠtB Peter Kmeť, ktorý je zároveň aj riaditeľom českej Alsedy.
Vedenie Alsedy na opakované žiadosti MF DNES o stretnutie a objasnenie vlastníckej štruktúry nereagovalo.
Podnik sa podľa svojich internetových stránok špecializuje na projekty z oblasti informačných technológií. Alseda Data je členom konzorcia, ktoré sa uchádza o získanie projektu na prevádzku a správu veľkej časti informačných technológií pološtátnej spoločnosti ČEZ. Takzvaný outsourcing dátových centier je pritom tak citlivou záležitosťou, že ho sleduje aj Štátny úrad pre jadrovú bezpečnosť.
Nejasná vlastnícka štruktúra Alsedy ani absencia skúseností v odbore informačných technológií ČEZ zrejme neprekáža.
„V tejto chvíli nemožno odhadovať, akú konečnú úlohu budú hrať členovia konzorcia a ďalší subdodávatelia,“ uviedol hovorca ČEZ Ladislav Kříž, podľa ktorého český energetický gigant nemôže obmedzovať, či ovplyvňovať zloženie konzorcií.
Jeden z manažérov Telefóniky však pre MF DNES povedal, že po zverejnení týchto informácií o Alsede si telekomunikačný operátor jej úlohu v konzorciu preverí. Nie všetci šéfovia najväčšej českej telekomunikačnej firmy totiž s jej účasťou v súťaži o zákazku súhlasia.
Copyright © TASR 2010