Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
elektricka siet - flickr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Elektrická sieť - Foto:Flickr/Ian Muttoo
27. novembra 2013 Ostatné od Energia.skSITA

Ján Petrovič: Nová energetická politika musí reagovať na globálne výzvy

Ako ďalej uviedol Petrovič, v procese tvorby sa okrem iného vychádza z odporúčaní Európskej komisie, ako aj Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA).

Podľa generálneho riaditeľa sekcie energetiky sa Slovensko okrem závislosti od primárnych energetických zdrojov bude musieť vyrovnať s dôsledkami klimatických zmien, vysokou energetickou náročnosťou priemyslu či potrebou nahradiť odstavené zdroje na výrobu elektriny. Slovensko čakajú rozhodnutia vo vzťahu k využívaniu jadrovej energie alebo efektívneho nastavenia podpory obnoviteľných zdrojov. Dôležité bude tiež, aká bude výška cien energií a dopady na hospodársky rast a konkurencieschopnosť.

K zvyšovaniu energetickej bezpečnosti prispieva využívanie domácich energetických zdrojov. V slovenskom kontexte ide najmä o uhlie, ale predovšetkým obnoviteľné zdroje energie. Veľký potenciál na našom území má biomasa a hydroenergia. Do roku 2020 sa Slovensko zaviazalo zvýšiť podiel OZE na konečnej spotrebe na úroveň viac než 14 % a tento cieľ sa podľa Petroviča podarí naplniť. 

Severojužný koridor ako infraštruktúrna priorita

Ako ďalej uviedol, rezort hospodárstva začal s prípravou 3. akčného plánu energetickej efektívnosti pre roky 2014-2016. Dosiahnuť indikatívne ciele, ktoré sú ukotvené v strategických dokumentoch SR a v legislatíve EÚ, nie je podľa Petroviča možné bez adekvátnej energetickej infraštruktúry. Z pohľadu SR má zásadný význam vybudovanie Severojužného koridoru plynárenských a elektrizačných prepojení. Aktuálne sa buduje plynárenské prepojenie s Maďarskom. V procese prípravy je tiež interkonektor plynárenských sústav  Poľska a Slovenska. Od posilnenia cezhraničných prepojení sa podľa Petroviča očakáva, že zvýšia bezpečnosť dodávok, zvýšia likviditu a zlepšia konkurenčné prostredie na trhu. Vývoj týchto ukazovateľov sa môže premietnuť do tlaku na nižšie ceny pre zákazníka.

Okrem rozvoja infraštruktúry má integrácia trhov EÚ aj legislatívny a obchodný rozmer. Aktuálne sa pripravuje memorandum o porozumení krajín V4, ktorého cieľom je vznik fóra pre integráciu trhu s plynom. Existencia takejto inštitúcie by vytvárala priestor hľadať riešenia, ako harmonizovať prístup k sieťovým predpisom a odstrániť prekážky pre vytvorenie integrovaného visegrádskeho trhu, informoval Petrovič.

Market coupling splnil očakávania

Prepojenie trhu s elektrinou medzi Českom, Slovenskom a Maďarskom splnilo podľa Petroviča očakávania, ktoré zúčastnené strany do projektu vkladali.  Market coupling viedol k zníženiu cien a zvýšeniu objemu zobchodovanej elektriny. Regionálne integrácie sú podľa neho základom pre budúce vytvorenie jednotného trhu EÚ s energiami. 

V kontexte bezpečnosti dodávok má pre Slovensko nezastupiteľné miesto jadrová energia. Petrovič zároveň vyhlásil, že dosiahnutie cieľov EÚ v oblasti zníženia emisií je bez ďalšieho rozvoja jadrovej energetiky dosiahnuteľné len pri neakceptovateľne vysokých nákladoch.

Príspevok odznel počas prvého dňa Stredoeurópskej konferencie o energetike (CEEC). Koná sa v dňoch 25. a 26. novembra 2013 v Bratislave. Organizátorom je Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SFPA), Slovenský plynárenský a naftový zväz (SPNZ) a Európska komisia. Portál energia.sk je mediálnym partnerom podujatia.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.