Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

James Slutz: Bridlicový plyn môže ukončiť dominanciu Gazpromu

Nové európske náleziská nekonvenčného zemného plynu môžu zmeniť geopolitickú rovnováhu, tvrdí James Slutz, riaditeľ svetovej konzultačnej spoločnosti Global Energy Strategies a bývalý asistent námestníka ministra pre energetiku USA. Ide predovšetkým o zásoby zemného plynu v bridlicových geologických formáciách, ktorých ťažba bola donedávna pre limity technológií finančne neefektívna.

Bridlicový plyn dokáže konkurovať konvenčným ložiskám

James Slutz tvrdí, že európsky zemný plyn nachádzajúci sa v bridliciach dokáže konkurovať dodávkam komodity z Ruska. Vyhlásil to v talianskej Florencii na Technickom fóre o vrtných systémoch. Zemný plyn sa z bridlíc úspešne ťaží v USA už niekoľko rokov a Európa by tento trend mohla nasledovať už čoskoro.

Potenciál pre ťažbu plynu z bridlíc majú prakticky všetky krajiny v západnej a strednej Európe, medzi nimi vo významnej miere najmä Poľsko, Nemecko, Maďarsko a Rumunsko. Počiatočný prieskum sa už realizuje v Poľsku, Švédsku a Nemecku.

Sľubnou krajinou je Poľsko

Konzervatívne odhady uvádzajú, že bridlicový plyn v Európe môže tvoriť až 5 % existujúcich celosvetových zásob zemného plynu ako takého, teda i vrátane konvenčných ložísk.

Poľsko je z pohľadu ťažby nekonvenčných zásob plynu najsľubnejšou krajinou. Na jednej strane disponuje bohatými ložiskami, na druhej strane už začalo s geologickým prieskumom.

Slutz však v tomto smere pripomína, že kľúčovým je spôsob regulácie odvetvia: „Faktom je, že takmer každá krajina v tomto regióne má ložiská v bridličnatých horninách a  ťažiť ich budú tí, ktorí poskytnú transparentné a predpovedateľné prostredie pre investorov.“

Skončí dominancia Gazpromu?

„V posledných rokoch sme boli svedkami ruskej dominancie v oblasti plynovodov a súvisiacich obáv o energetickú bezpečnosť v Európe. Aký je prísľub pre energetickú bezpečnosť? Ako rýchlo sa budú ťažiť zásoby v bridliciach? Zemný plyn v bridliciach dramaticky zmenil severnú Ameriku – z veľkého dovozcu zemného plynu na potenciálneho exportéra – v priebehu menej ako desaťročia. Mnohí ruskí experti považujú zásoby v bridliciach za ohrozenie svojho podielu na trhu a z toho vyplývajúceho politického vplyvu v Európe,“ uzavrel Slutz.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.