Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. februára 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Jahnátek: ÚRSO pri cenách energií urobil neuveriteľné pochybenia

Regulačný úrad podľa Jahnátka urobil pochybenia vecné, ako aj procesné. „Dokonca by som povedal, že procesné pochybenia mali ešte zásadnejší význam ako vecné pochybenia,“ podčiarkol.

Z vecných pochybení podľa neho došlo k zmene štruktúry tvorby jednotlivých položiek, ktoré vstupujú do výslednej ceny energie pre zákazníka, hlavne, že sa na 80 % posilnila tzv. fixná zložka. „Fixná zložka v cene bola aj doteraz, ale nemala nikdy takúto váhu,“ upozornil Jahnátek.

„Druhá vecná chyba regulačného úradu bola, že zaviedol tzv. bulharskú konštantu, teda, že zaviedol fixný odpis, ktorý vznikol na základe precenenia majetku,“ poznamenal. ÚRSO zaviedol podľa neho tzv. precenený majetok, čím sa navýšila hodnota odpísaného majetku.

Dôležitejšie pochybenia ÚRSO sú podľa Jahnátka procesné pochybenia. „Keď vlani ÚRSO prišiel s návrhom cenovej vyhlášky pre rok 2017, ministerstvo hospodárstva, teda vláda, okamžite zareagovali a požadovali doplnenie jej ekonomických dopadov na obyvateľstvo, na odberateľov. ÚRSO vtedy konštatoval, že vyhláška nebude mať žiadny vplyv, čo rezortu hospodárstva nestačilo,“ dodal Jahnátek s tým, že ceny energií, ktoré boli úradom stanovené koncom minulého roka, sú nezákonné.

„My sme vlani na hroziace problémy upozorňovali, predseda ÚRSO nám odkazoval, že len politikárčime,“ pripomenula Kiššová. Spýtala sa, na čo sú nominanti štátu v orgánoch energetických spoločností, ak o hroziacich problémoch s cenami energií vedeli, ale nekonali. „Oni mali byť prví, ktorí mali kričať,“ povedala.

Podľa Hrnčiara predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) o zmätkoch s cenami energií jednoznačne nevedel, pretože nemohol reagovať tak, ako reagoval. Dozvedel sa o tom podľa Hrnčiarových slov na rokovaní so starostami a primátormi v Martine. „Bol som pri tom, keď telefonoval ihneď vtedajšiemu predsedovi ÚRSO, aj ministrovi hospodárstva a okamžite začala vláda konať,“ informoval Hrnčiar.

Podľa Matoviča sa celá koalícia snaží v súčasnosti „hodiť“ celú vinu za zmätky okolo energií len na už odvolaného predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka. „Koncom novembra 2016 už bolo jasné, že budú problémy,“ povedal líder OĽaNO. Fico podľa neho však sedem týždňov neriešil nič. „Až ľudia ho porazili, spor nad Ficom vyhrali, dali ho na lopatky. Toto je veľké víťazstvo ľudí,“ dodal Matovič.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.