Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jahnátek
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľubomír Jahnátek Foto: SITA/Jozef Jakubčo
25. februára 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Jahnátek: Teplárne by sa nemali dostať do komunálneho vlastníctva

Podľa Ľubomíra Jahnátek by prevedenie majetku teplární do vlastníctva obcí nebolo dobrým riešením. Pri plánovanej privatizácii teplární sa totiž diskutuje aj o alternatíve prevedenia menšej časti podielu na samosprávu.“Nie som zástanca toho, aby to prešlo na obce vzhľadom na to, že obce podľa mňa zlyhali vo vodárenských spoločnostiach. Neriadia ich, manažmenty si tam robia, čo chcú,“ vysvetlil.

Jahnátek, rovnako aj celá opozícia nepovažujú privatizácia šiestich štátnych spoločností za potrebnú. Podniky totiž majú podľa neho dobrú likviditu, takže budú môcť sami zvládnuť potrebné investície. Taktiež si myslí, že možná privatizácia zvýši vzápätí cenu tepla.

Podľa výročných správ majú teplárne dobrú krátkodobú aj dlhodobú likviditu. „Z ekonomického pohľadu tak nepovažujem za potrebné hľadať strategického investora a myslím si, že k tomuto záveru dospel aj Fond národného majetku (FNM) SR, len ten to, samozrejme, z politických dôvodov nemohol takto napísať,“ podotkol.

Fond totiž uvádza ako hlavný argument privatizácie budúce investície do ekológie, do redukcie splodín. Tie sú také vysoké, že sa z bežného zisku nedajú akumulovať. „To je síce pravda, ale pri takýchto investíciách sa nikdy investícia nerobí z vlastného zisku,“ konštatoval exminister.

„Mne vyšlo, že kombináciou vlastného zisku, čerpania eurofondov a bežných investičných úverov za normálnych komerčných podmienok sú tieto teplárne schopné zainvestovať aj do ekológie,“ dodal. Tie financie by sa tak mali spoločnostiam vrátiť v priebehu 20 rokov formou odpisov.

Ako ďalej upozornil, vláda sa podľa neho snaží aj zvyšovať cenu potrebnej investície do emisií v teplárňach, a to nad rámec príkazov z Európskej únie (EÚ). Týmto spoločnostiam totiž rezort životného prostredia pritvrdil podmienky na emisné kvóty, keď sa do nich započítava nielen primárny, ale aj celý záložný zdroj.

„Podnik musí mať vždy adekvátny náhradný zdroj v prípade, že by primárny zdroj vypadol a emisie z toho náhradného sa nepočítajú do emisných kvót v plnej inštalovanej kapacite, ale len alikvotne plánovaného počtu hodín, ktoré by mal do roka maximálne ísť. Ministerstvo zmenilo metodiku a teplárňam uvalilo celú inštalačnú kapacitu,“ vysvetlil Jahnátek. Podľa neho im takýto potup spôsobí finančné straty.

Jahnátek tiež vyslovil názor, že šéf rezortu financií Ivan Mikloš sa snaží teplárne úmyselne tlačiť do straty. „Zvýšila sa DPH, spotrebná daň na uhlie a plyn na vykurovanie, plus im štát úmyselné znížil percento podporných služieb v elektroenergetike na 40 % z pôvodnej hodnoty, takto ich tlačia do straty,“ uzatvoril.

TASR, energia

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.