Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľubomír Jahnátek (4-9-2017) - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľubomír Jahnátek po rokovaní hospodárskeho výboru. (4. september 2017). Foto: energia.sk
5. septembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Jahnátek sa tvrdo pustil do vlaňajšej kontroly ÚRSO

Zníženie koncových cien elektriny a plynu. Takýto výsledok sľuboval niekdajší  predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík, keď žiadal o zvýšenie rozpočtu na hĺbkovú kontrolu majetku distribučných firiem. Predchádzajúca vláda na tento účel pre regulátora vyčlenila 1,78 milióna eur.  „Vynaložené prostriedky, ktoré sa použili na túto analýzu, nie sú adekvátne výsledku. Síce došlo k poklesu regulovaného majetku, ale nie tak výrazne ako sme všetci predpokladali,“ uviedol pre náš portál šéf ÚRSO Ľubomír Jahnátek.

Čaká sa na reparát hodnotiacej správy

Po nástupe do funkcie Jahnátek ohlásil, že vlaňajšiu mega-kontrolu ÚRSO nechá preveriť. Išlo o jednu z prvých pracovných úloh, ktoré zadal pre podpredsedu Miroslava Čelinského. Analýzu, ktorá mu bola z jeho strany predložená, však bývalý minister nepovažuje za uspokojivú. „Ja som túto správu vrátil,“ dodal s tým, že požiadal o jej prepracovanie do konca augusta, ale zatiaľ sa tak nestalo. „Čakám, že mi bude v krátkom čase predložená nová správa. Potom sa môžeme k tomu viac vyjadriť.“

Kontrola tzv. regulovanej bázy aktív (RAB) u distribučiek v elektrine a plyne sa uskutočnila v roku 2016. Kontrolovanými subjektmi boli Západoslovenská  distribučná, Východoslovenská distribučná, SSE- Distribúcia a SPP-distribúcia. Hodnota RAB vstupuje výpočtu distribučných poplatkov a priamo ovplyvňuje koncovú cenu elektriny a zemného plynu, ktorú platia domácnosti alebo firmy.

Z výsledkov podľa Jahnátka vyplýva, že všeobecná hodnota majetku poklesla u všetkých týchto spoločností s výnimkou SPP-distribúcia, ale iba minimálne. Nový šéf ÚRSO tiež upozornil, že vplyv aktualizovanej výšky RAB pri elektrine bol pri napäťových úrovniach rozdielny. V kategórii  nízkeho napätia (NN), do ktorej patria regulované subjekty, sa napriek očakávaniu pozitívne neprejavil a výraznejší pokles koncových cien ostal iba nenaplneným sľubom. „Bohužiaľ, vplyv novo oceneného RAB-u sa skôr viac prejavil vo vysokom (VN) a veľmi vysokom napätí (VVN), čiže to bola hneď aj súčasť mojej kritiky,“ zdôraznil.

Spôsob výberu expertov vyvoláva otázky

Na kontrole RAB sa podieľalo 75 odborníkov, z toho 43 zamestnancov ÚRSO. Úrad využil služby 17 súdnych znalcov. Ako sme informovali už pred rokom, prizvaných bolo aj ďalších 16 fyzických osôb, ktorých úlohou bola príprava podkladov a konzultácie. Vykonaných bolo celkom 116 znaleckých posudkov.

Predložená správa o kontrole podľa Jahnátka vyvoláva pochybnosti o transparentnom výbere znalcov.  „Viete tu ani nebolo [uvedené], akým spôsobom bol vybraný ten, kto to urobí. Kto to vôbec je, kto to robil. Dostali sme správu takú, akú sme dostali,“ poznamenal včera Jahnátek na Výbore NR SR pre hospodárske záležitosti. 

Akým spôsob prebiehala selekcia odborníkov sme sa vlani pýtali samotného Jozefa Holjenčíka v Martine na konferencie pri príležitosti 15. výročia ÚRSO. Exšéf úradu nám vtedy odpovedal, že súdnych znalcov vyberali „podľa potreby„.

Poslanecký prieskum na ÚRSO dostal (opäť) stopku

Postup pri obstarávaní znaleckých posudkov pri minuloročnej kontrole by mohol preveriť aj poslanecký prieskum na ÚRSO. S týmto návrhom prišiel opozičný poslanec Karol Galek, ale členovia hospodárskeho výboru ho neschválili. Ide pritom už o druhý takýto návrh. Prvý predložil Galek ešte v marci v čase vrcholiacej kauzy s cenami energií. Ani vtedy nezískal dostatočnú podporu členov výboru. Cieľom prieskumu mala byť aj kontrola transparentnosti a zákonnosti postupu ÚRSO pri tvorbe vyhlášok a prijímaní cenových rozhodnutí v konaniach.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.