Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľubomír Jahnátek - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľubomír Jahnátek (SMER-SD) Foto: TASR/Oliver Ondráš
30. júna 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Jahnátek na čele ÚRSO? Prvé reakcie sú rozporuplné

Ľubomír Jahnátek je na najlepšej ceste šéfovať ÚRSO. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Združenie dodávateľov energií (ZDE) privítalo, že ÚRSO bude mať po takmer pol roku vákua nové riadne vedenie. „S ohľadom na dôsledky štýlu práce niekdajšieho vedenia Úradu ako aj s ohľadom na skutočnosť, že v nadchádzajúcich mesiacoch sa budú meniť viaceré legislatívne predpisy v energetike, Úrad čaká kvantum práce,“ povedal predseda ZDE Michal Hudec. „Ako Združenie dodávateľov energií sme pripravení aktívne sa zapojiť do týchto procesov a pomôcť vlastnou expertízou a kapacitami,“ skonštatoval pre náš portál..

Teplári chcú s ÚRSO korektné vzťahy 

Šéf Slovenského zväz výrobcov tepla (SZVT) personálnu nomináciu Jahnátka nechcel komentovať. „My sme ako zväz komunikovali s ÚRSO veľmi intenzívne a veľmi intenzívne aj budeme komunikovať,“ povedal v reakcii pre náš portál Stanislav Janiš.

„Ako SZVT chceme, aby regulácia mala čo najviac objektívnych informácií a rozhodnutia úradu sa čo najviac približovali realite a potrebe konečného spotrebiteľa. Toto je náš cieľ a náš postoj voči úradu sa absolútne nemení. My sme mali s ÚRSO vždy korektné vzťahy. V mnohých veciach nám samozrejme nebolo vyhovené, ale vždy to bolo o výmene názorov,“ dodal pre náš portál.

Podľa liberálov bude Jahnátek bábkou

Podľa poslanca Karola Galeka z SaS by mal byť budúci šéf ÚRSO nezávislým kandidátom, ktorého akceptuje verejnosť, a musí mať predovšetkým chuť „pozametať“ po Jozefovi Holjenčíkovi. „Pán Ľubomír Jahnátek ani jeden z týchto predpokladov nespĺňa. A tiež nemá vôľu nič meniť, je čisto čiste politickým nominantom, ktorý bude vykonávať príkazy Roberta Fica.“

Podľa opozičného politika Jahnátek navyše nespĺňa zákonné predpoklady pre výkon tejto funkcie. Vzdelanie je jedinou podmienkou, ktorú síce spĺňa, je však vyštudovaným makromolekulárnym chemikom. „Je toto relevantné vzdelanie na najdôležitejší post v energetike v tejto krajine?“ Jahnátkovi bol tiež udelený titul profesora elektroenergetiky na Technickej univerzite v Košiciach.

Ako doplnil Galek, Jahnátek nespĺňa ani sedem ročnú dĺžku praxe v sieťových odvetviach, v energetickej cenotvorbe alebo tvorbe koncepcií v odbore, ktorú vyžaduje zákon. „Podľa životopisu si môže započítať do praxe iba štyri roky na pozícii šéfa Ministerstva hospodárstva SR počas vlády Roberta Fica.“ Diskvalifikačným faktorom je podľa neho aj to, že Jahnátkov syn je podľa medializovaných informácií prepojený so spoločnosťou JESS, ktorá má vybudovať nový jadrový zdroj v Bohuniciach.

INESS: Nájsť nezávislého experta je náročné

O názor sme požiadali aj analytika inštitútu INESS Martina Vlachynského. „K posúdeniu odbornosti pána Jahnátka nemám nezávislé zdroje informácií, preto sa neviem vyjadriť. Čo sa týka nezávislosti – nájsť nezávislého odborníka (politicky, ale aj biznisovo) je určite ťažké. Možno mohla byť vyvinutá väčšia snaha hľadať takého odborníka aj v zahraničí, napríklad v Českej republike. No postaviť na nohy aspoň zdanie o nezávislosti ÚRSO zvolením dvojnásobného exministra vládnucej strany bude strašne náročná úloha.“

Členovia komisie: Jahnátek bol najlepšie pripravený

Predseda Klubu 500 Vladimír Soták bol v komisii, ktorá na pôde Ministerstva hospodárstva SR vyberala spomedzi štyroch kandidátov. Podľa neho bol Jahnátek na tento post najlepšie pripravený. „Vychádza to aj z toho, že bol ministrom hospodárstva a pôdohospodárstva, takže by ma veľmi prekvapilo, keby nebol informovaný o aktuálnych problémoch, ktoré treba riešiť.“

Rovnaký názor prezentoval aj Oto Nevický, generálny sekretár Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ SR), ktorá Jahnátka na tento post nominovala. „Po vypočutí si myslím, že sme urobili dobre, lebo rozdiel pána Jahnátka oproti zvyšným trom kandidátom bol kategorický,“ povedal.

Pochvalu si Jahnátek vyslúžil aj od zástupcu Združenia miest a obcí Slovenska. Podľa podpredsedu Milana Mušku „vysokým skóre predstihol ostatných kandidátov“, a to aj v prístupe, skúsenostiach aj v odvahe hľadať riešenia. „Boli štyria kandidáti, z nich bol určite najlepší pán Jahnátek,“ dodal Muška.

Vzhľadom na náročnosť úloh a hasenie kopiacich sa káuz, z ktorých mnohé sú predmetom súdnych konaní, bude dôležité aj to, koho si nový šéf ÚRSO vyberie do kruhu najbližších, t.j. za dvoch podpredsedov. Tí totiž tiež musia spĺňať rovnaké kvalifikačné predpoklady a nedávnou novelou zákona o regulácii získali silnejšie postavenie. Vzhľadom na súčasnú trojkoalíciu je navyše možné očakávať, že sa bude okrem odbornosti zohľadňovať aj politická blízkosť, resp. prijateľnosť pre ostatné dve vládne strany.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.