Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľubomír Jahnátek na hospodárskom výbore november 2017 - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ľubomír Jahnátek na hospodárskom výbore november 2017 - Foto: energia.sk
30. novembra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Jahnátek: Energetická chudoba nepatrí na ÚRSO

Problematika energetickej chudoby je dlhé roky zanedbávanou témou. Podľa zákona o regulácii je Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) povinný na začiatku každého regulačného obdobia predložiť aktualizáciu koncepcie na jej riešenie. Súčasný predseda ÚRSO Ľubomír Jahnátek má však v tejto veci odlišný názor. „Problém energetickej chudoby vôbec nepatrí na ÚRSO. My nie sme legislatívec, nemáme žiadne výkonné zložky,“ reagoval na otázku nášho portálu. „Problém energetickej chudoby súvisí s chudobou ako takou, lebo tí ľudia, ktorí sú chudobní, majú problém aj s platením energií,“ vysvetlil ďalej.

Zatiaľ jedinú verziu koncepcie vypracoval ÚRSO v roku 2014. Aktualizovaný návrh materiálu sa v tomto roku dostal do medzirezortného pripomienkového konania, ale verejnosť sa s jeho obsahom zatiaľ nemala možnosť zoznámiť.  Podľa Jahnátka sa správa, ktorú vznikla ešte pod vedením jeho predchodcu Jozefa Holjenčíka, nedala ďalej formálne použiť a označil ju len za „koncepciu z koncepcie“. „Vlastne sa to nepohlo ďalej ani o milimeter,“ šokoval šéf ÚRSO.

V auguste hovorca ÚRSO pre náš portál uviedol, že urýchlenie riešenia problému energetickej chudoby je jednou z priorít nového predsedu ÚRSO a koncepcia je vo fáze finalizácie.

Aktuálne šéf regulačného úradu tvrdí, že poveril podpredsedu ÚRSO, aby rokoval s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstvom hospodárstva, Ministerstvom financií a  Združením miest a obcí Slovenska. „Malo by sa podľa mňa začať odznova.“ „Je na škodu, že niektoré štáty majú tento problém aspoň čiastočne riešený a my sa tu zatiaľ ani nevieme dohodnúť, kto by to mal robiť. No ani v jednom členskom štáte to nerobil regulátor,“ uzavrel pre náš portál.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.