Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
24. marca 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Jadrový priemysel dúfa v expanziu jadra vo východnej Európe

Hlavy krajín Európskej únie sa na piatkovom summite zhodli, že si želajú posilniť energetickú bezpečnosť a znížiť závislosť na zdrojoch z Ruska. Reagujú tým na krízu medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá ohrozuje dodávky ruského plynu cez túto krajinu do Európy v situácii, keď EÚ uvalila na Moskvu sankcie zo pripojenie Krymu.

Jadrový priemysel, ktorého vyhliadky zasiahla havária japonskej elektrárne Fukušima pred tromi rokmi, teraz zdôrazňuje svoje výhody v podobe domácej produkcie čistej energie v porovnaní s dovážaným plynom a „špinavým“ uhlím.

„Môže to viesť k prehodnoteniu jadrovej energetiky z hľadiska energetickej nezávislosti,“ povedal Christophe Behar z francúzskeho strediska pre jadrový výskum (CEA). Francúzsky výrobca jadrových reaktorov Areva a jeho americko – japonský konkurent Westinghouse chcú dodávať reaktory krajinám ako je Poľsko alebo Česká republika, ktoré plánujú stavbu jadrových elektrární.

„Prvé známky problémov na Ukrajine zohrali rolu už napríklad v rozhodnutiach Británie o energetickej politike,“ povedal prevádzkový riaditeľ Areva Philippe Knoche. Británia vlani zadala konzorciu Areva, EDF a čínskych firiem kontrakt na vybudovanie prvej novej jadrovej elektrárne v Európe od havárie vo Fukušime.

Niektorí iní delegáti vyjadrovali ohľadom expanzie jadra vo východnej Európe pochybnosti. „Nevidím to optimisticky,“ povedal Daneš Burket, ktorý je aj manažérom spoločnosti ČEZ. „Navyše v USA je dostatok bridlicového plynu a v prípade vysokých cien v Európe sa dá dovážať. Záleží to ale na exportnej stratégii USA,“ povedal. Americká vláda zatiaľ vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG) brzdí, ukrajinská kríza ale výrazne zvýšila tlak na urýchlené povoľovanie nových terminálov.

„Problém s plynom (dovozom z Ruska cez Ukrajinu) je veľmi krátkodobý, nevidím, ako by v tom jadrové odvetvie mohlo pomôcť,“ povedal Jean Van Vyve z belgickej spoločnosti Electrabel, ktorú vlastní francúzska GDF Suez. Pripomenul, že infraštruktúra dodávok tepla vo východoeurópskych krajinách je založená na ropných produktoch, uhlí a plyne, nie na elektrickej energii.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.